I. Zanaat, Sanat ve Tasarım Dili Olarak Deri Sempozyumu ve Çalıştayı

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ev sahipliğinde ilk defa düzenlenen “Zanaat, Sanat ve Tasarım Dili Olarak Deri” sempozyum ve çalıştayı gerçekleşti.

I. Zanaat, Sanat ve Tasarım Dili Olarak Deri sempozyum ve çalıştayı Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi (SFTGTF) Prof. Dr. Sadettin Ökten Konferans Salonunda başladı. İki gün süren sempozyum ve çalıştay kapsamında sosyo-ekonomik açıdan önemli bir yere sahip olan dericilik tüm yönleriyle ele alındı. Ayrıca günümüz akademik çalışmaları ile dericilik zanaat, sanat ve tasarım olarak tekrar güncel hale getirilerek, kültürel ögelerimize sanatla sahip çıkarak yeni bir bakış açısı sunularak Orta Asya’dan günümüze kadar uzanan dericilik Türk sanatında alanında bilgili ve uzmanların yanı sıra deri alanında hizmet veren ustaların tecrübeleri anlatıldı.

Programda ilk olarak KBÜ Safranbolu Meslek Yüksekokulu Geleneksel El Sanatları Bölümü’nden Öğr. Gör. Dilek Çelik tarafından Safranbolu evleri tavanlarını konu alındığı kişisel serginin açılışı yapıldı.  Sergide Öğr. Gör. Çelik Safranbolu evleri tavan ve göbek örneklerini deriye işledi. Protokol üyeleri sergiyi gezerek Çelik’ten eserleri hakkında bilgiler aldı.

Programa; Karabük AK Parti Milletvekili Niyazi Güneş, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Özbekistan Andican Makine Mühendisliği Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Turdaliyev Umid Muxtoraliyevich, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, SFTGTF Dekanı Prof. Dr. Anıl Ertok Atmaca, Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Öğr. Gör. Oya Çepni Önalan, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Öğr. Gör. Ayşegül Ay, akademisyenler, ustalar, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan sempozyum ve çalıştayın açılış konuşmasında SFTGTF Dekanı Prof. Dr. Anıl Ertok Atmaca ilk olarak kürsüye çıkarak “Birçok kültürel mirasa ev sahipliği yapan Safranbolu’muzda tabakhane kültürünü modern bir şekilde tekrardan ele alarak günümüz akademik çalışmaları ile dericilik zanaat, sanat ve tasarım olarak tekrar güncel hale getirilecek, kültürel ögelerimize sanatla sahip çıkarak yeni bir bakış açısı sunmayı hedefledik.” ifadelerini kullandı. 

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat “Zanaat sonradan öğrenilen, sanat ise bir insanın kendi ruhundan kaynayan doğuştan gelen bir özellik. Sanat ile zanaatın farkı budur.” diyerek sanatın her dalında bireyin bakış açısının önemine vurgu yapan bir konuşma yaparak emeği geçenleri kutladı. 

Karabük AK Parti Milletvekili Niyazi Güneş ilk defa böyle bir sempozyumun düzenlenmiş olmasının önemli olduğunu vurgu yaparak verimli çalışmalar üretileceğini söyledi. Güneş sözlerinin devamında “Geçmişimizi bilip o işi öğrenip ecdadımıza saygı duyarak kollarımızı geleceğe açacağız. Dericilik bizim geçmişimizde önemli bir değerimiz, bu değeri gün yüzüne çıkararak geleceğimizi aydınlatmak için ilk adımı bu sempozyumla atıyoruz.” dedi. 

Sempozyuma katılan dünyanın en uzun boylu kadını unvanına sahip Rumeysa Gelgi, KBÜ Safranbolu Meslek Yüksekokulu Geleneksel El Sanatları Bölümü’nden Öğr. Gör. Dilek Çelik  sayesinde deri işlemeciliği ile tanıştığını, amatör de olsa deri üzerinde çalışmaları olduğunu ve derinin terapi etkisinden bahsetti.

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Elif Eser Bayramoğlu ise ata mesleklerinin daha iyi tanıtılabildiğinde ve korunabildiğinde Türkiye’nin daha iyi tanıtılacağını söyledi. Bayramoğlu “Genelde turistler Türkiye’ye gelirken genel olarak altın, halı ve deri almak gibi amaçları oluyor. Bu anlamda iyiyiz ve dünyaca bilinen gerçekler bunlar. Bizim çok güzel kültürel mirasımız var. Safranbolu inanılmaz bir konumda. Dünyanın birçok ülkesine gittim ama burada çok zengin kültürel mirasımızı da deri işlenmesinde uygulamaya geçirebiliriz. Türkiye’de dericilik konusunda gerçekten çok iyi bir konumdayız. Bizim sorunumuz tanıtımımızın yetersiz olmasıdır” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyum anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü akademisyenleri ve öğrencilerinden oluşan koro müzik ziyafeti sundu.

Programın devamında moderatörlüğünü Safranbolu Meslek Yüksekokulu Geleneksel El Sanatları Bölümü’nden Öğr. Gör. Dilek Çelik ‘in yaptığı panelde deri ustaları İsmail Sarıtunç ve Mehmet Yıldırım, yemeni ustası Erhan Başkaya, semer ustası Bahri Özdemir ile kunduracı İsmail Ulukaya katılımcılara deneyimlerini aktardı.

 

Zanaat, Sanat ve Tasarım Dili Olarak Deri sempozyum ve çalıştayı sonrası Safranbolu Misak-ı Milli Meydanında deri konulu eserlerin sergisi açıldı. SFTGTF Dekanı Prof. Dr. Anıl Ertok Atmaca eserleriyle ve bilgileriyle katkı sağlayan kurum, kuruluş, akademisyen ve ustalara katılım belgelerini takdim etti. 

Etkinlik anısına toplu fotograf çekimiyle son buldu.

Benzer Haberler