IEACES2020 Sempozyumu başladı

Karabük Üniversitesi tarafından düzenlenen “The 2nd International Symposium of Engineering Applications on Civil Engineering and Earth Sciences 2020 (IEACES2020)” başladı.

Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “The 2nd International Symposium of Engineering Applications on Civil Engineering and Earth Sciences 2020 (IEACES2020)” çevrimiçi açılış oturumu ile başladı.

Sempozyumda, inşaat mühendisliği ve yer bilimleri ile ilgili mühendislik uygulamaları alanında en son gelişmeleri ve araştırmaları paylaşmak üzere bilim insanları, araştırmacılar, uzmanlar ve öğrenciler  bir araya geldi.

“Sempozyumu her yıl düzenleyerek söz konusu disiplinler için marka bir oluşum haline getirmeyi arzulamaktayız”

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. İnan Keskin programın açılışında şunları söyledi: “IEACES2020, en seçkin araştırmacılarının, inşaat mühendisliği ve yerbilimleri konularında birbirinden değerli çalışmalarını yayınlayacağı global bir oluşum olma hedefindedir. O nedenle sempozyumu her yıl düzenleyerek söz konusu disiplinler için marka bir oluşum haline getirmeyi arzulamaktayız.”

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle bu yıl sempozyumu online olarak gerçekleştirdiklerini ifade eden Keskin, “Bu karar öncesinde önümüzde iki seçenek olduğunu düşündük. Bunlardan bir tanesi, bu yıl için planlarımızdan vazgeçerek sempozyumu iptal etmek diğeri ise sempozyumu online yapmaktı. Organizasyon komitesi olarak üniversitemizin, uzaktan eğitim konusundaki başarısıyla cesaretlenerek ikincisini seçtik. Sempozyumda çok değerli katılımcılar tarafından geoteknik, çelik ve betonarme yapılar, ulaştırma, yapı malzemeleri ve yer bilimleri başlıkları altında birbirinden kıymetli sunumlar yapılacaktır. Sözlerime son vermeden önce bölümümüz için acı ve erken bir kayıp olan saygı değer hocamız Prof. Dr. Ahmet Necati Yelgin’ e bir kez daha rahmet dilemek istiyorum. Bu yıl sempozyumu onun anısına organize ettiğimizi ifade ederek Saat 13.00’de başlayacak olan özel oturuma hepinizi davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

“Yüzlerce binada orta ve üstü hasar meydana gelecek”

Açılış konuşmasının ardından İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi ve 22. ve 26. Dönem Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı tarafından “Olası İstanbul Depremine Yönelik Yeni Arazi Kullanım Kararları ve Ulaştırma Sistemleri Değerlendirmesi” konulu bir sunum gerçekleştirildi.

Olası İstanbul Depremiyle ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Ilıcalı, ” 7,5 büyüklüğündeki deprem senaryosu için bina hasarı tahmin sonuçlarına göre İstanbul’daki binaların yüzde 58’ine yakınında hasar beklenmemekte ancak yüzde 4’ün üzerinde ağır ve çok ağır hasarlı olması gereken bina bulunmaktadır.” şeklinde konuştu. Olası İstanbul Depremiyle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın yapmış olduğu çalışmalar hakkında da bilgiler aktaran Ilıcalı, “Yüzlerce binada orta ve üstü hasar meydana gelecek. Binlerce geçici barınma ihtiyacı doğacak. Çok sayıda bina 20 ve 40 yaş üstünde.” diye konuştu

Açılış törenin ardından sempozyum, çevrimiçi  diğer oturumlarla devam etti.

Ayrıntılar için https://ieaces.karabuk.edu.tr/ linkinden ulaşabileceğiniz sempozyumun oturumlarına çevrimiçi bağlanarak katılabilirsiniz.


Benzer Haberler