KBÜ’de “Uluslararası İleri Teknoloji, Bilgisayar Mühendisliği ve Bilim Konferansı”

Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Uluslararası İleri Teknoloji, Bilgisayar Mühendisliği ve Bilim Konferansı (ICATCES 2018) Hamit Çepni Konferans Salonu’nda gerçekleşen açılış töreni ile başladı. 11 – 13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek konferansta başlıca bilgisayar mühendisliği ve bilgisayar bilimi alanında çalışmalar yapan dünyanın farklı ülkelerinden ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden çok sayıda katılımcı yer alıyor.

Uluslararası İleri Teknoloji, Bilgisayar Mühendisliği ve Bilim Konferansı (ICATCES) Mühendislik Fakültesi Hamit Çepni Konferans Salonu’nda Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Yaşar ve Prof. Ali Güneş’in de katılımıyla gerçekleşen açılış töreniyle başladı.

Açılışta konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Uluslararası İleri Teknoloji, Bilgisayar Mühendisliği ve Bilim Konferansı’nın başarılı geçmesini dileyerek katılımcılara teşekkür etti. Prof. Yaşar bir yıl içerisinde Karabük Üniversitesinde 20’den fazla uluslararası sempozyum, kongre ve konferans düzenlendiğini bilgisini de paylaşarak “Öğrencilerimizin veya hocalarımızın bakış açılarını biraz daha geleceğe yönlendirmek amacıyla bu tarz organizasyonlar gerçekten çok önemli.” dedi.

Dünyanın 5-10 yıl içerisinde ulaşacağı teknolojik gelişmelerle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Mustafa Yaşar, dünyanın büyük bir hızla değiştiğini belirterek, bu süreçte talep ve beklentilerin de farklılaştığını ifade etti.

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi aynı zamanda Konferansın düzenleme komitesi başkanı Prof. Dr. Mehmet Akbaba da açılışta yaptığı konuşmada konferansın amacının bilgisayar mühendisliği ve bilgisayar yazılımı konusunda eğitimciler arasında bilgi alışverişini sağlamak ve bu alanda yeni konuları paylaşmak olduğunu söyledi. İleriye dönük yararlanabilecekleri konular bakımından öğrenciler için önemli bir organizasyon olduğunu da belirten Prof. Akbaba, “Tüm öğrencilerimizin bundan yararlanmalarını öneriyorum.” diye konuştu.

Açış konuşmalarının ardından konferansın davetli konuşmacısı Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derviş Karaboğa “Yapay Zeka ve Optimizasyon” konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Uluslararası İleri Teknoloji, Bilgisayar Mühendisliği ve Bilim Konferansı daha sonra Demir Çelik Enstitüsünde gerçekleşen sunumlarla devam etti.

Konferans boyunca katılımcılar tarafından yapay zeka, hesaplamalı istihbarat, bilgisayar oyunları, bilgisayar modellemesi, bilişim uygulamaları, veri madenciliği, dijital kütüphane, e-ticaret, e-sağlık, genetik algoritmalar, robotik ve otomasyon, kablosuz iletişim ve mobil gibi pek çok konuda çalışmalar paylaşılacak.

Öte yandan konferansta sunulan seçkin makaleler, Karabük Üniversitesi Karabük Üniversitesi’nin uluslararası hakemli dergisi JESTECH dergisinde yayımlanmak üzere değerlendirilecek.

Benzer Haberler