İŞKUR Kampüste

Karabük İŞKUR İl Müdürlüğü ile Karabük Üniversitesi iş birliğinde “İŞKUR Kampüste” teması ile düzenlenen “Karabük Kariyer Günleri Etkinliği” yoğun ilgi gördü. 

Karabük Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü ile Karabük Üniversitesi iş birliğinde “İŞKUR Kampüste” ana temasıyla “Karabük Kariyer Günleri Etkinliği” 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Yoğun ilgi gören etkinlikte öğrencilere kariyer planlaması, etkili özgeçmiş hazırlama ve İŞKUR hizmetleri ile ilgili bilgiler verildi.

Etkinlik öncesinde Karabük Üniversitesinde hizmet verecek İŞKUR irtibat noktasının açılışı gerçekleştirildi.

15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, il protokolü, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

KBÜ, mezunları en hızlı iş bulan üniversiteler arasında ilk 20’de

Programın açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Karabük Üniversitesinin en hızlı ve en kolay iş bulan üniversiteler sıralamasında ilk 20’de yer aldığını belirterek, “Resmi verilere göre mezunlarımızın da yaklaşık yüzde 65’inin kendi alanlarında SGK’lı olarak çalıştıklarını söyleyebilirim. Bu konuda gerçekten gurur verici durumdayız. Karabük Üniversitesi olarak 82 ülkeden öğrencimiz var. Karabük Üniversitesi bir dünya üniversitesi. “ diye konuştu.

Karabük İŞKUR’a aktif kayıtlı sayısı 9 bin 993

İŞKUR İl Müdürü Mustafa Çalış ise konuşmasında insan kaynakları stratejisi ve istihdam politikalarının öneminin her geçen gün arttığını belirterek şunları söyledi: “Aralık 2018 tarihi itibariyle kurumumuza aktif kayıtlı sayısı 9 bin 993 olup, bunun 5 bin 836’sı aktif iş gücü hizmetlerimizden yararlanmış ve bununla beraber 5 bin 595 kişi de bizim işe yerleştirmemiz ile beraber evine ekmek götürür duruma gelmiştir. Bu iki rakamı topladığımızda aktif kayıtlarımızdan daha fazla kişiye hizmet verdiğimiz anlaşılmaktadır.”

İŞKUR’un üniversitelerle yakın iş birliği içerisinde olduğunu ifade eden Çalış, “Üniversitelerle yapılan protokollerle kampüslerimizde İŞKUR irtibat noktaları oluşturarak hizmeti beyaz yakalılar olarak bilinen siz kıymetli öğrencilerimize de sunmak istiyoruz.” diye konuştu.

Artı Kariyer Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Ayyıldız ise konuşmasında üniversite öğrencilerinin bilimsel çalışmalar içerisinde kariyerlerini oluşturmaları gerektiğini söyledi.

Sosyal medya hesapları da özgeçmişe ekleniyor

Açılış konuşmalarının ardından program, Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Bayram’ın “Kariyer ve İletişim” adlı sunumu ile devam etti.

Konuşmasının başında meslek sayılarına değinen Prof. Dr. Bayram, “İŞKUR’a göre tanımlanan meslek sayısı yaklaşık 7 bin. Dünyada tanımlanmış iş sayısı ise yaklaşık 40 bin. Uzmanlaşmanın artması, refahın artması gibi farklı nedenlerle meslekler de artıyor.” dedi.

Etkili iletişimde asansör konuşmasının iyi bir örnek olduğunu ifade eden Bayram, “Bir asansör yolculuğu sırasında yaklaşık 60 saniye içerisinde iş fikrinin yatırımcıya en etkili şekilde anlatılması prensibine dayanır. İlk izlenim önemlidir. Kendinizi tanıtma biçiminiz dikkat ve merak uyandırmalı.” diye konuştu.

Kişinin özgeçmişi incelenirken sosyal medya hesaplarının da CV’lere eklendiğini belirten Bayram, “İnsan kaynakları çalışanları sizin ne yaptığınızı, ne yediğinizi, arkadaşlarınızı, duygusal anlarınızı, tuttuğunuz takımı, siyasi partiyi kısacası her türlü bilginizi görebiliyor.” dedi.

“Sizi yansıtacağına emin olduğunuz bir CV hazırlayın”

Kariyer.net’te Etkinlik Yöneticisi olarak çalışan Karabük Üniversitesi mezunu Semih Gümüş öğrencilere CV hazırlama teknikleri ve iş mülakatlarında uyulması gereken kurallar hakkında bilgi verdi.

Gümüş, mülakata girmeden önce, başvurulan firma ile ilgili araştırma yapılması gerektiğini belirterek ön araştırma yapmanın mülakat sırasında önemli olduğunu söyledi.

Türkiye genelinde yapılan iş başvurularında, genellikle yabancı dil konusunda yanlış bilgi verildiğinden söz eden Gümüş, bireylerin CV hazırlarken dürüst olması gerektiğini belirterek, “Sizi yansıtacağına emin olduğunuz bir CV hazırlayın.  Özenli bir şekilde yazılmış, imla kurallarına dikkat edilmiş, hiçbir hatası olmayan bir CV, bizim için önemli hale geliyor.” diye konuştu.

Gümüş konuşmasında iş mülakatına giden bireylerin dış görünüşlerine özen göstermeleri ve net bir duruş sergilemeleri gerektiğini de belirtti.

Programın sonunda öğrencilere katılım sertifikası verildi.

Benzer Haberler