Kabulünün 97. yılında İstiklal Marşı ve İstiklal Mücadelemiz

Karabük Üniversitesi tarafından “Kabulünün 97. yılında İstiklal Marşı ve İstiklal Mücadelemiz” konulu konferans düzenlendi. 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansta KBÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sema Noyan konuşmacı olarak yer aldı.

Konuşmasında Yrd. Doç. Dr. Sema Noyan, milli şairin doğru anlaşılması, gençlere iyi anlatılması, Türk ve İslam dünyasında hakkıyla tanıtılması gerektiğini söyledi.

İstiklal Marşı’nı ve Çanakkale Destanı’nı kaleme alan şairin hayatı, sanatı, eserleri, şiirleri ve idealleri üzerinde özenle durulması gerektiğini de belirten Noyan, “Mehmet Akif Ersoy, milli bir şairdir. Öncelikle bir âlim, yazar, mütefekkir, din adamı, baytardır. Hem müspet ilmi hem manevi ilmi bünyesinde kişiliğinde birleştirmiş bir şahsiyettir. İnkılapları, bağımsızlık savaşımızı her anında aktif olarak desteklemiştir. Mehmet Akif’i yüceltmemiz, örnek almamız bugün hala bize fayda sağlayacaktır.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Sema Noyan

“Mehmet Akif, başarılı bir sanatkârdır”

Mehmet Akif Ersoy’un şairlik anlayışı hakkında bilgi veren Noyan konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Mehmet Akif, natüralistlerin sanat anlayışını benimser, ona göre sanatın üç esası vardır: hayat, hakikat ve müşahede. Sanat sanat için anlayışının felaketlerin ve savaşların sürdüğü bir dönemde geçerliliği yoktur. O toplumun bütün dertlerini, sefaletini, İslam dünyasının bütün meselelerini, savaşların etkilerini, gerçek İslam’ı, hurafelerin yanlışlığını ve fazileti, eğitimi anlatmayı kendine amaç edinmiştir. Lirik manzumelerden çok didaktik diyebileceğimiz diyaloglardan oluşan şiirler yazmıştır. Bunu da Safahat adı altında yedi kitap olarak toplamıştır. İstiklal Marşını sadece Safahat’a almamıştır. Çünkü onu milletine büyük bir hediye olarak armağan etmiştir. Akif, başarılı bir sanatkârdır.”

“Akif, milli mücadele döneminde şiirleriyle topluma hizmet etmiştir”

Milli mücadele döneminde ülkenin toprak bütünlüğünün korunmasında Mehmet Akif Ersoy’un mücadeleci ruhunun önemine de dikkat çeken Noyan, “Akif, milli mücadele döneminde şiirleriyle topluma hizmet etmiştir. Gerek sanatçı yönüyle gerek bilgisiyle gerek din adamlığı yönüyle toplumun ihtiyacı olan meseleleri dile getirmiştir.” dedi.

“Bu vatanda Mehmet Akifler ölmez”

Konuşmasında Akif’in şiirlerindeki anlamları ve verilen mesajları anlatan Yrd. Doç. Dr. Noyan şöyle konuştu:

“Safahat eseri yedi kitaptan oluşuyor. Hepsinde ortak olarak bazı temalar vardır. Toplumun yanında ve toplumun destekçisidir. Mehmet Akif, Safahat’ta altıncı kitap olan Asım’da kendi kişiliğinden beslenmiş ve Asım’ı gelecek nesillere bir örneği olarak sunarak bize şunu demek istemiştir: ‘Bu vatanda Mehmet Akifler ölmez. Onun yanında mutlaka asımlar olacaktır.’ Asımın değişmez özellikleri vardır. Bu değişmez özellikler Safahatında özüdür.”

İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul sürecine ilişkin bilgiler de veren Noyan, Akif’in maddi çıkar gözetmeden İstiklal Marşı’nı yazdığını sözlerine ekledi.

Yrd. Doç. Dr. Sema Noyan konuşmasını Mehmet Akif’in “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” sözüyle tamamladı.

Program sonunda Karabük Üniversitesi tarafından öğrencilere Mehmet Akif Ersoy’ un ‘Safahat’ adlı kitabı dağıtıldı.

Külliye Karabük

Benzer Haberler