Kadına yönelik şiddet “Kördüğüm” oldu

Karabük Üniversitesi 15 Temmuz Konferans Salonu’nda sergilenen ve kadına yönelik şiddetin ele alındığı “Kördüğüm” adlı tiyatro oyunu hem güldürdü hem ağlattı.

Karabük Üniversitesi öğrencisi Cihan Aslan’ın yazarlığını ve yönetmenliğini yaptığı “Kördüğüm” adlı tiyatro oyununda günümüzde sıklıkla rastlanan kadına şiddet olayları trajikomik bir şekilde ele alınıyor. İzleyici tarafından büyük beğeni toplayan oyun Karabük Üniversitesinde bu yıl ikinci kez sahnelendi.

“Kördüğüm” adlı tiyatro oyununda, eşine 30 yıl boyunca fiziksel ve psikolojik şiddet uygulayan Rıza karakteri, eşiyle yaptığı en son tartışmadan sonra yıllarca evini terk etmeyen Hasgül’ün onu terk ettiğini düşünür. Karaciğer yetmezliği olan Rıza’nın sağlığı bu olaydan sonra daha kötüye gider ve karaciğer nakli yapılması gerekir. Kocasının acısına her ne olursa olsun dayanamayan Hasgül, eşine karaciğerini bağışlar ve onun hayatını kurtarır. Rıza ise bu olaylardan ders alıp bambaşka karakter olarak ortaya çıkar.

Tiyatro oyununda yalnızca bir kurgu üzerinden gidilmeyip aynı zamanda tiyatronun konusu olan kadına şiddetin nedenleri ve bunun için alınabilecek önlemler hakkında da mesajlar verildi. Oyunda, kadına yönelik şiddetin temelinde kıskançlık ve reddedilme duygusunun yanı sıra saldırgan kişilik özellikleri, gücün kötüye kullanılması ve küçüklükten gelen birtakım psikolojik olayların da önemli etkisi olduğu anlatıldı.

Haber: Damla Güzel Fotoğraf: Seren Çeli

Benzer Haberler