Kampüsteki esnafa “Ahilik ve Toplum” konulu konferans verildi

Üniversitemizde Ahilik Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında Karabük Valiliği tarafından Sosyal Yaşam Merkezi’ndeki esnaflara yönelik “Ahilik ve Tolum” konulu konferans düzenlendi. Eski Turuncu Kantin binasının ikinci katındaki salonda gerçekleşen konferansta konuşmacı olarak yer alan Doç. Dr. Barış Sarıköse, ahilik teşkilatı ve iş ahlakıyla ilgili bilgiler aktardı.

Etkinliğin açılışında konuşan Karabük Ticaret İl Müdürü Feridun Karataş, 18 – 24 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası’nın önemine işaret ederek “Geçen haftadan beri devam eden programlarımızın amacı kardeşlik anlamına gelen ahilik kavramının geçmişteki Osmanlı İslam kültürü içerisinde var olan güzelliklerini günümüze de yansıtabilmektir.” dedi. Karataş ‘Bizim ticaret hanelerimizde dürüstlük alınır dürüstlük satılır’ sözüne dikkat çekerek her şeyiyle memnun olunan bir ticaret ahlakını günümüze de yansıtmak amacıyla ahilik haftasının beraberce kutlandığını belirtti. 

Konferansın konuşmacısı Doç. Dr. Barış Köse ise konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Ahilik ve toplum bizim konuşmamızın ana merkezidir. Ahilik teşkilatı sadece mesleki bir teşkilat değildir. İşin ahlaki kültürel ve milli olma özelliği vardır. Meslek eğitiminden önce iş ahlakı gelir. Çocuklara sadece meslek değil aynı zamanda ahlaklı bir birey, ahlaklı bir esnaf olmasını da öğretmek gerekir. Sonuç olarak geleceğimize geceyi gündüze, sistemleri de birbirine karıştırmadan devam etmemiz gerekir. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah ahilik geleneğini yaşatan bir  toplum olmak hepimize nasip olur.”

 

   

Benzer Haberler