Kampüsteki süs tavukları ilgi odağı oldu

Üniversitemizde özel güvenlik görevlisi olarak çalışan 30 yaşındaki Recep Orkun, Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat’ın isteği üzerine evinin kümesinde beslediği süs tavuklarını kampüse taşıdı. Üniversitemiz botanik bahçesi alanına kurulan kümeslerdeki birbirinden renkli tavuklar öğrencilerin ilgi odağı oldu. 

Karabük Üniversitesi’nde 9 yıldır özel güvenlik görevlisi olarak çalışan Recep Orkun, iki yıl önce Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ın isteği üzerine evinin kümesindeki 12 çeşit süs tavuğunu kampüse taşıdı. Orkun, iki senede ırk sayısını 20’ye yükseltti. Öğrenciler de boş zamanlarında kümeslere gelerek süs tavuklarını besliyor, vakit geçirip stres atıyor.

Evinin önünde daha dar bir alanda kampüste ise daha geniş bir alanda süs tavuklarını besleme imkanı bulduğunu söyleyen Recep Orkun şöyle devam etti: “Rektör hocamızla birlikte karar aldık. Üniversitede görselini kullanalım dedik. Bu şekilde de bir etkinlik düzenledik. Bakımları zor oluyor ama zevkli bir iş. 70’e yakın anaç hayvanımız var. 200’e yakın da yavru civcivimiz var. 20 çeşit süs hayvanı bulunuyor. Elimizdeki çoğu ırk nadir ırk. Appenzeller mesela Türkiye’de 20-30 kişide bulunur.”

Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat ise şöyle konuştu: “Güvenlik görevlimizin böyle bir işle uğraştığını öğrendikten sonra bizzat yerinde görme fırsatım oldu. Çok etkilendim. Bu sıradan bir yumurta tavukçuluğu değil, süs tavuğu bunlar. Bunu öğrencilerimizle paylaşmamız lazım dedim. Bu iş için, üniversitemiz içerisine böyle boş bir alanı tahsis ettik. Dünyanın farklı yerlerinden gelmiş tavukları burada yetiştiriyoruz hemde öğrencilerimizin, misafirlerimizin görüşüne bırakıyoruz. Stres atmak için çok güzel oluyor. Bunları izlemek çok keyifli bir şey. Görenler çok etkileniyor. Çok şaşıranlar var. Böyle tavuklarda varmış mı diyen çok insan var. Öğrencilerimize ücretsiz, zararsız güzel bir rehabilitasyon alanı oldu burası.”

Mekatronik Mühendisliği son sınıf öğrencilerinden Fahriye Boz, “Onları gelip seviyoruz. Onları besliyoruz. Bunlar her yerden göreceğimiz cinsten tavuklar. Buraya gelip stresimizi atıyoruz. Vatandaşlarımızda buraya gelip tavukları sevebilirler. Burası güzel bir gerçekten” dedi.

Doğuhan Kayan ise “Onlarla vakit geçiriyoruz. Sadece bizim ülkemizde yetişen değil, Hindistan’dan, Çin’den gelen tavuklar ve horozlar var burada. Çok eğlenceli. Hem bizim için hem de tavuk ve horozlar için değişik bir aktivite oluyor” diye konuştu.

Medya Karabük

Benzer Haberler