“Karabük halkı önünde saygı ile eğiliyorum”

Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, Karabük Üniversitesi Akademik Düşünce Eğitim Medeniyet Kulübü ve Milli Türk Talebe Birliği Karabük Şubesinin ortaklaşa düzenlediği “Bir Gece Ansızın Geldik” konulu programa katılmak üzere Karabük’e geldi. 

100. Yıl Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa katılım yoğun oldu. Konferansın ardından Külliye Karabük ve 3 Nisan TV’ye özel açıklamalarda bulunan Mete Yarar, Karabük’e gelmesindeki en büyük etkenin Afrin şehidi Ömer Bilal Akpınar olduğunu söylerek şehit cenazesinde Karabük halkının göstermiş olduğu birliktelik sebebiyle “Karabük Halkı önünde saygı ile eğiliyorum.” ifadelerini kullandı.

Askerlik hayatınızı ve kendinizi kısaca anlatır mısınız?

Ben hayatımda kendimi anlatmaktan hiç hoşlanan bir insan değilim, anlatmayayım. 46 şehidimiz var, onların hatırası varken biz kendimizi anlatmayız. Bize hep geçmişte de söylenen bir cümle vardır: “Bizim kahramanlarımız şehitlerimiz ve gazilerimiz var, onlar varken onlar anlatılır, onlar konuşulur.” şu an da sınır ötesinde görev yapan binlerce askerimiz var. Onların kahramanlıklarının anlatılması gerekiyor.

Afrin harekâtından sonra yapılması muhtemel operasyonlar hakkında neler düşünüyorsunuz?

Sayın Cumhurbaşkanımız rotayı belirledi. Münbiç’ten başlayan bir rota  belirlendi. Muhtemelen bir yerde aynı anda iki operasyon icra edilebilir. Bunlardan birisi Münbiç bir tanesi Sincar olabilir. Aynı anda hem Suriye’de hem de Kuzey Irak’ta operasyon icra edilebilir. Buna hazırlıklı olalım.

Karabük halkının şehit Ömer Bilal Akpınar’ın cenazesinde gösterdiği birliktelik hakkında düşünceleriniz nedir?

Buraya gelmemdeki en önemli sebeplerden bir tanesi şehit Ömer Bilal Akpınar. Dün akşam saat 2’de yayından çıktım, sabah 6’da arabama bindim, dört saatlik uyku ile geldim buraya ama gelirken de tüylerim diken diken olarak geldim. İyi ki de gelmişim. Ömer astsubayımızın evini ziyaret ettim, ailesini gördüm, onlara baş sağlığımı ilettim. Beni inanılmaz derecede mutlu eden bir durum ile karşılaştım. Bütün kitaplarımı şehidimizin evinde gördüm. Ömer astsubay benim bütün kitaplarımı okumuş, annesi seni çok severdi, keşke seni yaşarken görseydi dedi. Benim öyle bir imkanım olmadı ama en azından annesi ve babasını görmek eşini ziyaret etmek bana ömrüm boyunca unutamayacağım bir an yaşattı. Hiç unutamayacağım bir yerdi. Bu kadar metanetli insanları ben bir arada çok uzun zamandan beridir görmedim. Her şehit ailesinde aynı tabloyu görüyorum, onlara Allah o sabrı ve metaneti veriyor. O gecede şehidimizin cenazesinin fotoğrafını yayınlayıp Twitter’da  paylaştığım ve altına yazdığım şeyi bir kez daha söylüyorum : “Ben Karabük Halkı önünde saygıyla eğiliyorum, şehitlerine layık bir temsiliyetle onu karşıladılar”  ailesine aynı şekilde sahip çıktılar. Eski asker olarak şehidimize bu kadar sahip çıkılmasından çok gurur duydum Allah onlardan razı olsun.

Haber: Kübra Demirci

 

Benzer Haberler