Karabük Üniversitesi önemli bir akademik başarıya imza attı

Karabük Üniversitesi Nature Index değerlendirme sonuçlarına göre, uluslararası kaliteli bilimsel yayın sıralamasında Türkiye’de ilk 20 üniversite arasına girmeyi başardı.

Son yıllarda eğitimde kaliteleşmeye vurgu yapan Karabük Üniversitesi bu alanda başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Karabük Üniversitesi ülkelerin ve üniversitelerin kaliteli yayın performanslarını ölçmek için tıp, sağlık, kimya, fizik, yer ve çevre bilimleri konularında dünyanın en saygın 82 bilimsel dergisinde yayımlanan makaleleri tarayarak aylık ve yıllık listeler oluşturan Nature Index’in 2017 sıralamasında 19. sırada yerini alarak büyük bir başarı sağladı. 2017 Ocak ve Aralık dönemini kapsayan listede genel sıralamaya ülkemizden 64 üniversite girdi.

Söz konusu başarıda, son yıllarda Karabük Üniversitesinde fakültelerin laboratuvar altyapısına yapılan yatırımların, akademik kadroya katılan genç ve dinamik öğretim üyeleri ile verilen akademik teşviklerin büyük payı olduğu görülüyor.

Karabük Üniversitesi geçtiğimiz aylarda da CALIBRE Yükseköğretim Endeksi araştırmasına göre Türkiye’de eğitim veren 200’e yakın üniversite içerisinde, mezunları en hızlı ve en kolay iş bulabilen devlet üniversiteleri sıralamasında ilk 10’da, tüm üniversiteler arasında ilk 20’de yer almayı başarmıştı.

Nature Index hakkında

Sıralamayı yapan Nature Index, Nature Publishing Group (NPG) tarafından, yer ve çevre bilimleri ile ilgili konularında dünyanın en saygın 82 bilimsel dergisinde yayınlanan makaleleri tarıyor.

Aylık olarak güncellenen Nature Index tarafından 1 Ocak – 31 Aralık 2017 tarihleri arasındaki yayınların kullanıldığı listeye www.natureindex.com adresinden ulaşılabiliyor.

Benzer Haberler