Karabük Üniversitesi Seni Bekliyor

Geleceğin mesleklerine uygun kaliteli eğitim misyonu ve uluslararasılaşmada lider üniversite olma vizyonu ile Türkiye’deki üniversiteler arasında ön plana çıkan Karabük Üniversitesi yeşil ve eşsiz kampüsü, güvenli ve huzur dolu şehri, güçlü akademik kadrosu, geniş sosyal imkanları ve teknolojik altyapısıyla sizleri bekliyor.

Karabük Üniversitesi bünyesindeki 16 fakülte, 9 meslek yüksekokulu, 5 yüksekokul, 2 enstitü ve 17 araştırma merkeziyle 98 farklı ülkeden yaklaşık 11 bin 854 uluslararası olmak üzere toplamda 41 bin 854 öğrenci ile eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdürüyor.

Kuruluşunun hemen ardından bünyesine eklediği ve yakın gelecekte eklemeyi planladığı yeni birimleri ile Karabük Üniversitesi, bölgenin ve ülkemizin önde gelen yükseköğretim kurumlarından birsi olmayı, dünyada tanınırlığını arttırmayı  sürdürüyor.

Karabük Üniversitesi en saygın üniversite derecelendirme organizasyonlarından Times Higer Education (THE) 2023 Yükseköğretim Etki Sıralamasında Türkiye’deki üniversiteler arasında “Ekonomik ve Temiz Enerji” kategorisinde 5., “İklim Eylemi” kategorisinde 6. sırada yer alırken, “Kaliteli Eğitim” ile “Sağlık ve Esenlik” kategorilerinde ilk 20’ye girdi. Karabük Üniversitesi 112 ülke ve bölgeden üniversitenin katıldığı dünya üniversiteleri sıralamasında 1201-1500, etki sıralamasında 601-800 bandında, “Asya Üniversiteleri Sıralaması 2023″te Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında 19’uncu sırada, “Genç Üniversite Sıralaması”nda Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında ilk 10’da yer alarak 9’uncu olarak bir başarıya daha imza attı.

Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK) “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi” çalışmasında Karabük Üniversitesi, özellikle mühendislik alanındaki çalışmaları ile dünya genelinde yapılan incelemeler neticesinde hem kalite hem hacim puanlarında ortanca değerin üstünde yer aldı. Buna göre, Karabük Üniversitesi Ulaştırma-Raylı Sistemler alanında 1., Enerji-Hidroelektrik ve Jeotermal alanında 3., Makine-İmalat-Makine Tasarım ve İmalatı alanında 5. olurken toplamda 29 alanda en iyi üniversiteler arasında yer aldı.

Karabük Üniversitesi Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından temiz, erişilebilir ve güvenli enerji alanında “Uzmanlaşan Üniversite” olarak seçildi.

Karabük Üniversitesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen, ulusal enerji politikaları çerçevesinde enerji verimliliğinin artırılmasının amaçlandığı Üniversiteler Arası Enerji Verimliliği (ÜNVER) Yarışmasında birinci oldu.

Cumhuriyetimizin 100. yılında milli teknoloji hamlesi vizyonuyla geleceğe umutla bakan bir Türkiye için gençleri “Sen geleceksin diye” sloganıyla teknoloji yarışmalarında bir araya getiren TEKNOFEST 2023’e bu yıl 70 ekibini gönderen Karabük Üniversitesi, 16 takımı ile finallerde yer alırken 3 takım dereceye girerek büyük ödülü almaya hak kazandı.

Karabük Üniversitesi Engelsiz Üniversite Ödülleri kapsamında Fiziksel, görme, işitme ve kronik sağlık sorunlarına bağlı engeli bulunan öğrenciler için Demir Çelik Kampüsü  ve çevresi binalarda yaptığı çalışmalarla Mekânda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak) sahibi oldu.

Karabük Üniversitesi, 2019’da yabancı dil öğretiminde dünyadaki en prestijli kuruluşlardan EAQUALS tarafından akredite edilen ilk devlet üniversitesi olma niteliğini taşımaktadır.

Karabük Üniversitesi Kamil Güleç Kütüphanesinde öğrencilerin ve akademisyenlerin eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve çalışmalarını desteklemek amacıyla 100 bin dijital ve basılı kitap bulunuyor. Kütüphanemizde kullanıcılar için eğitim-öğretim dönemlerinde haftanın 7 günü; vize-final dönemlerinde 7 gün 24 saat hizmet veriliyor. KBÜ Kamil Güleç Kütüphanesi, başta olmak üzere kampüs içerisinde 4 bin metre kare alana sahip toplamda 6 adet çalışma salonu okuyucuların kullanımına açıktır.

Karabük Üniversitesi, Türkiye’de eğitim veren devlet ve vakıf üniversiteleri arasında mezunları en hızlı ve en kolay iş bulan üniversiteler arsında yer alıyor.

Karabük Üniversitesinde yıl boyunca kampüs içinde ve dışında gerçekleştirilen çok sayıda etkinlik ile öğrenciler, akademik eğitimin yanı sıra sosyal olarak da kendilerini geliştirme fırsatı bulabiliyor. Bu kapsamda konferans salonlarında başta öğrenci kulüpleri, fakülteler ve birimler olmak üzere çok sayıda konferans, panel, söyleşi, sergi, sinema gösterimi ve konser gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Karabük Üniversitesini ayrıcalıklı kılan önemli özelliklerden biri de coğrafi olarak iyi bir konumda bulunması. Karabük kara yoluyla İstanbul’a 4,5 saat Ankara’ya ise 2,5 saat mesafede yer alıyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu Evleri, Hıdırlık Tepesi, Yörük Köyü, Cinci Hamamı, 1661 senesinde inşa edilen Köprülü Mehmet Paşa Camii, 1880 senesinde inşa edilen Lütfiye Cami, İncekaya Su Kemeri, Eskipazar’da M.Ö. 1’inci yüzyılda kurulduğu ve M.S. 8’inci yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis Antik Kenti, barındırdığı yaban hayat ve bitki çeşitliliğiyle dikkat çeken Türkiye’nin en büyük blok ormanlarının bulunduğu Yenice, “Sakin şehir” anlamına gelen ve yaşamın daha yavaş, kaliteli ve keyifli bir şekilde sürdürülmesini teşvik eden uluslararası Cittaslow Birliği’nin listesine aday olan, doğal güzellikleri, temiz havası ve kalabalık bir ilçe görünümünden uzak olan Eflani Karabük’ün gezilip görülmesi gereken yerlerinden bazıları.

SAFRANBOLU

ESKİPAZAR

YENİCE

EFLANİ

 

Benzer Haberler