Karabük Üniversitesi’nde binler Kudüs için yürüdü

Üniversitemizde binlerce yerli ve uluslararası öğrenci ile akademik – idari personelin katılımıyla Filistin’e destek yürüyüşü düzenlendi. 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıyacağını açıklaması tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde ve Karabük’te de tepkilere neden oldu. Bu tepkilere destek amacıyla Üniversitemizde Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat’ın da katılımıyla Filistin’e destek yürüyüşü düzenlendi. Rektörlük önünde toplanan binlerce yerli ve  uluslararası öğrenci ile akademik – idari personel Üniversitemiz Camiisi’ne yürüdü. Burada ilk olarak toplu halde şehitlere saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Öğrenci Konseyi Başkanı Mehmet Can Ünal ve Üniversitemiz kulüp ve toplulukları adına Öğrenci Konseyi Basın Sözcüsü Doğuhan Kayan bir konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda ABD’nin kararı eleştirilerek ‘Filistin ve Kudüs sahipsiz değildir’ mesajları verildi.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat: Bu karar, insanlık tarihinde bir utanç vesikası olarak yerini alacaktır

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, “Böylesi anlamlı bir günde, Karabük Üniversitesi mensupları olarak, bir olup, iri olup, diri olup Kudüs yürüyüşümüze katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi. Ayrıca Rektör Polat, “Anadolu’da ve Ortadoğu’daki bin yıllık varlığımızın nişanesi, Filistin’de şehit kanlarıyla yıkanmış ay yıldızlı bayrağımıza selam durarak; insanlık tarihinin ortak mirası Kudüs’e destek olmak için toplanmış bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bizi buraya toplayan sebep, dün akşam bütün dünyanın gözleri önünde tarihi bir yanlışın ilan edilmiş olmasıdır.” diyen Rektör Polat konuşmasının devamında şunları söyledi;” Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve dünyadaki pek çok devletin asla kabul etmeyeceği bu karar, insanlık tarihinde bir utanç vesikası olarak yerini alacaktır. Bu karar asla telaffuz edilemez, kabul edilmesi de mümkün olmayan bir karardır. Çünkü Kudüs, İslam’ın ilk kıblesidir. Kudüs, huzurda olmaktır. Kudüs, isradır, miraçtır, göklere açılan sevdadır. Kudüs, Hz. Ömer’dir, Kılıçarslan’dır, Sultan Mesut’tur, Selahaddin-i Eyyubi’dir. Ve Kudüs; Batı Şeriadır, Ramallah’tır, Gazze’dir, Filistin’dir. Kudüs Filistinli annelerin, babaların, çocukların gözyaşıdır. Kudüs Mekke’dir, Medine’dir, Bağdat’tır, Şam’dır, İstanbul’dur. Kudüs, yalnızca Filistinlilerin değil, hepimizin öz vatanıdır.”

Konuşmasının sonunda Karabük Üniversitesi Rektörü olarak, ABD’nin aldığı bu kararı protesto ettiğini ifade eden Rektör Polat; “ABD ve İsrail’i bu karar ve uygulamalarından dolayı tel’in ediyorum. Ve Karabük’ten tüm dünyaya sesleniyoruz: Kudüs Filistin’in başkenti ve insanlığın ortak mirasıdır. Unutmayalım ki, gecenin en koyu karanlığında güneş doğar. Bu yanlış kararın Kudüs’ün kurtuluşuna vesile olması temennisiyle hepinize hayırlı akşamlar diliyorum. ” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmalarla, sloganlarla ve tekbirlerle ABD’nin ve İsrail’in protesto edildiği Filistin’e destek yürüyüşü, İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yakup Koçyiğit’in yaptığı duanın arkasından sona erdi.

Külliye Karabük

Benzer Haberler