Karabük Üniversitesinde Çad Rüzgarı esti

Uluslararası alanda adını günden güne daha fazla duyuran Karabük Üniversitesi, uluslararası öğrencilerin organize ettiği büyük bir etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. Türkiye ve Kıbrıs’taki Çadlı Öğrenciler Birliği’nin organize ettiği, Karabük Üniversitesi 15 Temmuz Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Karabük Üniversitesinde okuyan Çadlı öğrencilerin yanı sıra, Türkiye’nin dört bir yanından gelen Çadlı öğrenciler de katıldı.

Protokolden de yoğun katılımın olduğu etkinliğe Karabük Valisi Kemal Çeber, Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Ordu Milletvekili ve Türkiye-Çad Dostluk Grubu Başkanı Ergün Taşçı, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Karabük Müftüsü Halil Bektaş, Ak Parti İl Başkanı İsmail Altınöz, Çad Yök Başkanı ve N’Djamena Üniversitesi Rektörü Pr. Mahamat Barka, Çad Milletvekili ve Çad-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı İssa İssakha, Ürdün Balqa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Sorour Zoubi, Çad Eski Türkiye Büyükelçisi Prof. Dr. Ahmet Kavas katıldı.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat burada gördüklerinin inanılmaz olduğunu vurgulayarak, öğrencilere teşekkür etti. Etkinliğe ev sahipliği yaptıklarından dolayı ayrıca mutlu olduklarını belirten Rektör Polat, “Karabük Çad’ın Türkiye’deki kapısı, bunu her zaman böyle bilin. İnşallah kapımız size her zaman açık.” ifadelerini kullandı.

Programın devamında Çadlı öğrenciler, kendi dillerinde ve Türkçe şiirler okudu, tiyatro gösterileri düzenledi. Yöresel danslarında sergilendiği etkinlikte katılımcılar, ara tatilde ülkelerine gidemedikleri için üzgün olduklarını ama bu etkinlik sayesinde ülkelerindeymiş gibi hissettiklerini belirtti.

Çadlı öğrenciler Çad Düğünü yaptı

Programa yöresel kıyafetleriyle katılan öğrenciler temsili Çad Düğünü yaptı. Gelin ve damadın temsili olarak evlendirildiği düğünde eğlenceli anlar yaşandı. Salondaki diğer öğrencilerin de eşlik etmesiyle öğrenciler, gönüllerince eğlendi. Düğün esnasında Çadlı öğrencilerin yoğun isteğiyle Ankara Havaları müziği çalındı. Müzik eşliğinde öğrenciler çiftetelli oynayarak, bu alandaki maharetlerini sergiledi.

 

Çekilişle 3 öğrenciye THY tarafından Çad’a gidiş-dönüş bileti hediye edildi

Türk Hava Yolları Çad Ofisi tarafından çekilişle 3 öğrenciye Çad’a gidiş dönüş bileti hediye edildi. Karabük Valisi Kemal Çeber, Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal ve Çad Yök Başkanı Pr. Mahamat Barka’nın çekilişini yaptığı kura sonucunda 3 Çadlı öğrenci diledikleri zaman hediye edilen biletlerle Çad’a gidip gelebilecek.

Karabük Valisi Kemal Çeber burada yaptığı konuşmada Karabük’ün Valisi olarak, Cumhurbaşkanı’nın temsilcisi olarak böyle bir manzarayı, ülkesinde ve valisi olduğu şehirde görmekten dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Vali Çeber konuşmasının devamında,” Hepiniz geliş nedeniniz ne olursa olsun Türkiye’ye ve Karabük’e hoş geldiniz. Sizleri misafir etmekten, sizlerle birlikte olmaktan ve şu manzarayı görmekten sonsuz derece mutluyum, emeği geçen herkese de teşekkür ediyorum. Kısaca şunu ifade etmek isterim kardeşlerim; şu manzara Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Milleti’nin, özellikle son 15 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin liderliğinde şekillenen dış politikamızın aynasıdır. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Geleceğin kıtası Afrika’dır, geleceğin ülkelerinden biri de Çad’dır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Çadlı Öğrenciler Birliği Başkanı Timan Ahmet Djerou, 2012 yılında Çadlı Öğrenciler Birliğinde en fazla 20 öğrenci olduğunu ifade ederken, şu anda 400 öğrencinin olmasından dolayı gurur duyduğunu söyleyerek, bu sayının daha da artacağını umduğunu söyledi. Timan Ahmet Djerou, birliklerinin amacının Türkiye’nin dört bir yanından Çadlı öğrencileri bir araya getirmek ve akademik, sosyal, sportif faaliyetlerle öğrencileri geliştirmek, sorunlarına çözüm bulmak olduğunu dile getirdi.  Timan Ahmet Djerou, bu faaliyetler sayesinde Çad kültürünün tanıtıldığına ve kaynaşma sağlandığına vurgu yaparak, “ Bugün Çad’ı Türkiye’de yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Çad Milletvekili ve Çad-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı İssa İssakha, panelde bulunmaktan gurur duyduğunu belirterek çok özel bir gün geçirdiğini söyledi. Yusuf, içindeki mutluluğun tarifsiz olduğuna vurgu yaparken, Çadlı öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Fransız sömürgesinden ülkeyi kendini geliştirmiş insanların kurtarabileceğine söyleyerek, salondaki Çadlı öğrencilere umut aşıladı. Çad Milletvekili İssa Assakha öğrencilere çok çalışmaları gerektiğini, öğrenciler sayesinde Çad’ın kaderinin değişeceğini anlatarak, “ Ne ekerseniz onu biçersiniz. Elinizden geleni yapın, çok çalışın” dedi.

Türkiye ve Kıbrıs’taki Çadlı Öğrenciler Birliği’nin organize ettiği ve Karabük Üniversitesinin ev sahipliğini yaptığı etkinlik yarın (pazar günü) yapılacak genel kurul toplantısı ve yeni başkanın seçilmesinin ardından sona erecek.

 

 

 

 

Benzer Haberler