Karabük Üniversitesinde ‘engelsiz eğitim’

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada engelli sayısı çeşitli nedenlerden dolayı gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de sadece üniversitelerde, Yüksek Öğrenim Bilgi Sistemi Yönetimi raporuna göre; 48 bin 226 engelli öğrenci bulunuyor. Karabük Üniversitesinde öğrenim gören 31 engelli öğrenci ise kampüs ve çevresi ile binalarda yapılan çalışmalar sayesinde eğitimlerini engelsiz şekilde sürdürüyor.

Engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla 3 Aralık, ‘Dünya Engelliler Günü’ olarak ilan edildi. Engelli bireylerin daha iyi bir hayat sürmesi ve yaşadığı sıkıntıların son bulması amacıyla, 26 yıldır tüm dünyada ve ülkemizde engelliler gününde farkındalık yaratmak amaçlanıyor. Doğuştan veya kaza sonucu bedensel veya zihinsel engele uğramış bireylerin, hayatın her alanında çeşitli zorluklara rağmen çabalaması engellerin üstesinden gelinebileceğine işaret ediyor.

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) internet sitesinde yer alan Yüksek Öğrenim Bilgi Sistemi Yönetimi raporuna göre; Türkiye’deki üniversitelerde 48 bin 226 engelli öğrenci bulunuyor. Karabük Üniversitesinde ise 31 engelli öğrenci öğrenim görüyor. Fiziksel, görme, işitme ve kronik sağlık sorunlarına bağlı engeli bulunan öğrenciler, Karabük Üniversitesinin kampüs ve çevresi ile binalarda yapılan çalışmalar sayesinde eğitimlerini engelsiz şekilde sürdürüyor.

Karabük Üniversitesinde engelliler için bugüne kadar yapılan çalışmalarda; 900 metre hissedilebilir yüzey, yol güzergahı boyunca rampa ve geçiş, Braille alfabesi ile düzenlenmiş kapı isimlikleri görme engelli bireyler için yenilendi.

Ayrıca kampüsteki bütün merdivenlere omurilik engellilerinin kullanımına uygun çift küpeşteli korkuluklar yapıldı. Öte yandan konferans salonlarına giriş ve sahne çıkışına yatay asansörler konuldu. Engelli lavaboları, acil çıkış kapıları ve pek çok bölge sesli uyarı ve yönlendirmeler ile ulaşılabilir hale geldi.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Twitter hesabı üzerinden bir mesaj yayımladı

Haber | Fotoğraflar: Erdal Çitak, Esra Çimen

 

Benzer Haberler