Karabük Üniversitesinde “Türkmenistan Günü”

Karabük Üniversitesi tarafından Türkmenistan’ın daimi tarafsızlığının 25. yıl dönümü dolayısıyla “Türkmenistan Günü” adlı etkinlik düzenlendi.

Karabük Üniversitesinde öğrenim gören  Türkmenistanlı öğrenciler tarafından “Türkmenistan Günü” adlı etkinlik, Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev’in katılımıyla 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Programda Türkmenistanlı öğrenciler, ülkelerine özgü kıyafetleri, şiirleri, müzikleri ve dansları tanıtarak geleneklerini sergiledi.

Programa Vali Fuat Gürel, Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mücahit Coşkun ve Prof. Dr. İzzet Açar, Karabük İl Göç İdaresi Müdürü Osman Dorkaç, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Etkinlik kapsamında ilk olarak 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu fuaye alanındaki Türkmenistan ile ilgili görsellerin yer aldığı fotoğraf sergisi gezildi.

Program, fotoğraf sergisinin ardından açılış konuşmaları ile devam etti.

Vali Fuat Gürel

Vali Fuat Gürel konuşmasında Türkmenistan’ın tarafsızlık gününü tebrik ederek, “Kardeş ülke, kardeş millet olan Türkmen kardeşlerimizle beraber olmaktan mutluluk duyuyorum.  Sizlere burayı seçmenizden dolayı özellikle teşekkür ediyorum. Burada yetişip memleketinize geri döndüğünüzde ülkelerimiz arasında kardeşlik duygularının pekişmesini sağlayacaksınız. Aynı zamanda ülkelerinizin kalkınmasında gelişmesinde dünyada sayılı ülkeler arasında yer almasında çok büyük rolleriniz olacak. Onun için buradaki imkanları buradaki alt yapıyı iyi kullanmanız gerekir diye düşünüyorum.“ şeklinde konuştu.

Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev

Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev ise konuşmasında uluslararası düzeyde 12 Aralık 1995 yılında Birleşmiş Milletler kararıyla Türkmenistan’ın daimi tarafsız ülke statüsüne kavuştuğunu ifade ederek, “Bu sene Aralık ayında Türkmenistan’ın tarafsızlığının 25. yıl dönümü kutlanacak. Türkmenistan’ın tarafsızlığından bahsederken o dönemde Birleşmiş Milletler üyesi olan 185 ülkenin tamamının bu statüsünü ülkemizin bu uluslararası hukuk derecesini desteklemiş olduğunu belirtmemiz lazım.” diye konuştu.

Türkmenistan’ın tarafsızlık statüsünün önemine değinen Amanlıyev, “Türkmenistan’ın  tarafsızlık statüsü gerek  ulusal ve bölgesel boyutlarda gerekse evrensel düzeyde çalışır durumda pratik açıdan çok girişimlerin sağlanmış olduğunu gösterdi. Türkmenistan’ın tarafsızlık statüsünden bahsederken bunun üç boyutunu belirtmemiz lazım. Bunlardan birincisi barış, ikincisi güvenlik, üçüncüsü ise sürdürülebilir gelişme kalkınma hususlarıdır. Bu konularda da ülkemiz gerekli çalışmaları yapmaktadır.” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat

Rektör Prof. Dr. Refik Polat ise böyle bir etkinliğin Karabük Üniversitesinde yapılmasından dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Her yıl burada bu tür etkinliklerle Türkmenistanlı öğrencilerimizle birlikte olacağız. Gönlümüz istiyor ki daha geniş bir kalabalığa ev sahipliği yapalım. Burada, Türkiye’deki bütün Türkmenistanlı öğrencilerin toplanacağı bir etkinlik yapalım. Türkmenistanlı öğrencilerimizden çok memnunuz. Efendilikleriyle, saygınlıklarıyla bizim gönlümüzü fethediyorlar. Herhangi bir problem ve sıkıntı yaşamıyoruz. Bu programı düzenleyen öğrencilerimize teşekkür ediyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından etkinlik Türkmenistanlı öğrencilerin şiir ve müzik dinletisi ile devam etti. Dinletinin ardından ise Türkmenistanlı öğrenciler, yöresel kıyafetleriyle halk oyunları ve dans gösterileri gerçekleştirdi.

Etkinlik sonunda ise Türkmenistanlı öğrenciler kendi kültürlerine has ikramlarda da bulundu.

Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Rektör Polat’ı makamında ziyaret etti

Karabük Üniversitesi tarafından düzenlenen “Türkmenistan Günü” etkinliğine katılan Karabük Valisi Fuat Gürel ve Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, program öncesinde Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ı makamında ziyaret etti.

 

 

Benzer Haberler