Karabük Zübeyde Hanım İl Halk Kütüphanesinde “Çocuk Hakları Köşesi” açıldı

Karabük Zübeyde Hanım İl Halk Kütüphanesinde çocukların temel hakları konusunda toplumu bilinçlendirmek amacıyla kurulan “Çocuk Hakları Köşesi” düzenlenen törenle açıldı.

Karabük Valiliği Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Çocuk Hakları İl Komitesi öncülüğünde, Karabük Üniversitesi katkılarıyla Zübeyde Hanım İl Halk Kütüphanesinde çocuk haklarını öğretmek amacıyla “Çocuk Hakları Köşesi” açıldı.

Açılışa Karabük Valisi Fuat Gürel’in eşi Özlem Aras Gürel, Vali Yardımcısı Numan Tahir Şimşek, Karabük Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, KBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şehnaz Ceylan, protokol üyeleri ve davetliler katıldı.

Türkiye’de il halk kütüphaneleri arasında yapılan ilk uygulama olan Çocuk Hakları Köşesinde, 6-14 yaş arası çocuklara belirlenen saatlerde çocuk haklarıyla ilgili eğitimler verilecek.

“Amacımız, çocukların temel hakları konusunda toplumu bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak”

Çocuk Hakları İl Komitesi Eş Başkanı Şevval Açıkgöz konuşmasında çocuk hakları komitesinin faaliyetleri hakkında bilgi vererek, “Bu faaliyetlerimizden biri olan Çocuk Hakları Köşesinin açılmasındaki amacımızda yine çocukların temel hakları konusunda toplumu bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmaktır. Çocuklar olarak biz oyun oynayarak ve uygulamaya dönük etkinliklerle çocuk haklarını daha iyi özümseyebileceğimiz inanıyoruz.” diye konuştu.

“Türkiye’de ilk defa bir halk kütüphanesinde çocuk hakları köşemiz olacak ve bunu Karabük gerçekleştiriyor”

Programda konuşan Karabük Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şehnaz Ceylan ise konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Çocuklar için neler yapabiliriz, çocuklar Karabük’te ne yapmalı diye düşündük. Bebek kütüphanemizi kurmak bir ilkti ve şuanda da Türkiye’de ilk defa bir halk kütüphanesinde çocuk hakları köşemiz olacak ve bunu Karabük gerçekleştiriyor. Buradaki aktivite, etkinlik ve sürdürülebilirliği Karabük Üniversitesi olarak sahip çıkıyoruz. Çocuklar her hafta bizimle birlikte olacak ve onlarla oyun oynayarak, çocuk haklarını öğreteceğiz.”

“Çocuk Hakları Köşemiz, çocuklara hitap edecek şekilde düzenlenmiştir”

Karabük Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Galip Sökmen ise konuşmasında Çocuk Hakları Köşesinin çocuklara hitap edecek şekilde düzenlendiğini belirterek, ” Çocuklarımızın güzel vakit geçirerek haklarını öğrenmesi ve hakları kolaylaştıracak materyallerle desteklenmiştir. Burada sadece çocuklarımızın değil yetişkinlerinde çocuk hakları konusunda duyarlılığının artmasını temenni ediyorum. Tüm toplumsal grupların sorumluluğu ile çocuk haklarının etkinlik kazanacağını düşünmekteyiz.” diye konuştu.

Programın devamında çocuk hakları konusunda çeşitli gösteriler sunuldu.

 

Benzer Haberler