Karabük’te aşılamayla Antep fıstığı üretildi

Karabük’te sakızağacı (menengiç) ve çitlembik (melengiç) ağaçlarına yapılan aşılama sonucu Antep fıstığı üretilmeye başlandı. 

Karabük merkeze bağlı Çerçiler Mahalle Muhtarı Halim Kaya, mahallerinde eski üzüm bağlarının bulunduğu alanda atıl durumdaki ağaçları aşılayarak bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak bir girişimde bulundu. Kaya, engebeli ve kıraç alanlarda bulunan sakız (menengiç) ve çitlembik (melengiç) ağaçlarına aşılama yaparak Antep fıstığı üretti. Bölgede 7 bin 500 adet sakız ağacı ve çitlembik ağaçları olduğunu belirten Halim Kaya, bunların aşılanması durumunda Antep fıstığı üretiminin daha da artacağını aktardı.

Bölge çiftçisine yeni gelir kaynağı oluşturacak Antep fıstığı yetiştiriciliği için Karabük Valisi Kemal Çeber’in konuyla yakından ilgilendiğini belirten Kaya, “Yeterli sulama suyu olmadığından ve mevcut durumu ile tarımsal açıdan bir hayli zor bir yapıya sahip bu alanlarda normal arazilerde yetiştirilen ürünleri yetiştirmemiz çok zor.” dedi. Halim Kaya bu tür bölgelerde alternatif ürünlerin üretimine yönelmek gerektiğine vurgu yaparak şöyle devam etti: “Yeterli su olmadığı için ve bölgeye dağılan sakız ve çitlembik ağaçlarını kesmeden bu bölgede sebze, meyve yetiştirmek neredeyse imkansız. Ama bu ağaçlara Antep fıstığı veya Siirt fıstığı aşılanarak çok güzel verim alabilir, kaliteli ürünler üretebiliriz. 33 yıl önce bazı vatandaşlarımız tarafından yapılan aşılamada gerekli bakımı yapılmadığı halde ürün alındı.”  

Kaynak: İHA (Karabük)

Benzer Haberler