Teknokent İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Üniversitemiz kampüsü içerisinde çalışmaları devam eden Teknokent için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan gelen denetmenler, kampüs alanı içerisine kurulması planlanan alanı yerinde inceledi.

Bakanlık’tan gelen yetkililer tarafından bölge ile ilgili hazırlanacak rapor, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, YÖK, TÜBİTAK, TOBB, KOSGEB gibi kuruluşların yer aldığı Değerlendirme Kuruluna girecek. Bölge başvurusunun Değerlendirme Kurulu tarafından uygun bulunması halinde Bakanlar Kuruluna sunulacak. Bakanlar Kurulu Kararı ile kesinleşen Bölge kuruluşu Resmi Gazete ’de yayımlanmasıyla yürürlüğe girecek.

Teknokent olarak kullanılması planlanan ve proje çalışmalarının tamamlandığı binada 20 adet ar-ge ofisi, 3 kat ofisi, 4 adet idari ofis, 1 fuaye, 1 toplantı salonu ve yemekhane bulunacak. 1507 m² net alanı olan binanın yapılacak çalışmalarla birlikte net alanı 1856 m²’ye çıkacak.

Karabük’te Teknokent ’in kurulması ile devletin ar-ge için ayırmış olduğu kaynak ve imkânlarından, ilde bulunan tüm sanayi kuruluşları, Üniversite, araştırmacılar ve ar-ge yapmak isteyen herkes rahatlıkla faydalanabilecek ve ilin gelişmesine de büyük katkısı olacak.

Kampüs içerisinde tahsis edilen binada kurulması planlanan Teknokent için hazırlanan başvuru dosyası için gerekli raporlar Mart ayında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunulmuştu. Yapılan başvuru incelenmiş ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, Genel Kurmay Başkanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi için onay alınmıştı.

Benzer Haberler