Karabük’ün değerli iş adamı Mutullah Yolbulan anısına

Karabük iş dünyasının önemli isimlerinden, KARDEMİR A.Ş. eski Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan hayatını kaybetti. Bugüne kadar Karabük’e ve Karabük Üniversitesine sayısız hizmetleri bulunan Mutullah Yolbulan’ın hayat hikayesini sizlere sunuyoruz.

Karabük’teki ticari hayatına bakkal dükkanı satın alarak başladı

Mutullah Yolbulan, 1930 yılında Kayseri’nin Melikgazi ilçesine bağlı Hacıvelet mahallesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Kayseri’de okuyan Mutullah Yolbulan, 1946 yılında ortaokulu bitirdikten sonra eğitim hayatına devam etti. Küçük çaplı ticaretle uğraşan babasının Kayseri yöresine ait halı, kilim, yemini gibi malları Karabük’e getirerek ticaret yapması ve ilerleyen yıllarda Karabük’te bir bakkal dükkânı satın alması 16 yaşındaki Mutullah Yolbulan’ı Karabük’le tanıştırmıştı. 1946 yılının Haziran ayında Karabük’e gelen Mutullah Yolbulan, babasının satın aldığı Sümer Bakkaliyesinde ticarete atılmış, yıllar sonra kendisini Türkiye’nin en büyük sanayicilerinden birisi yapacak olan ilk ticaret bilgilerini bu bakkal dükkânında öğrenmişti. Mutullah Yolbulan’ın küçük bir bakkal dükkânın da başlayan esnaflık yaşamı, Karabük’te sanayi ile birlikte hızla gelişen şehirleşmeye ve artan nüfusa paralel olarak 1962 yılına kadar her yıl biraz daha büyüyerek devam etti.

Ticari hayatta giderek büyüyen Mutullah Yolbulan 8 yıl Demir Çelik Fabrikalarının nakliyesini gerçekleştirdi

Artan ticaret hacmi Mutullah Yolbulan’ı yeni arayışların içerisine itmiş, Karabük’ün ilk mükelleflerinden biri olan Mutullah Yolbulan, Demir Çelik fabrikalarının naftalin, asit, amonyum sülfat, benzol gibi tali mahsullerinin İstanbul’da satış ve pazarlanması için çalışmalara başlamıştı. Böylelikle Demir Çelik Fabrikalarına ilk adımı atan Mutullah Yolbulan, İstanbul’da kiraladıkları bir ofiste tali mahsullerin pazarlanması ve nakliyesi işlerini gerçekleştirdi.  Bu dönemde ihaleye girerek Demir Çelik Fabrikalarının umumi nakliye hizmeti işlerini kazanan Mutullah Yolbulan 8 yıl boyunca fabrikanın nakliyesini gerçekleştirdi. Türkiye’nin büyük firmalarına da nakliye hizmeti veren Mutullah Yolbulan, önceleri Ankara’da bir depo açarak demir ticareti yapmaya çalışsa da, burada ki ticaret onu tatmin etmemiş, daha sonra İstanbul’da satın aldıkları ve ilerleyen yıllarda büyük bir iş merkezine dönüşecek olan Yolbulan Plaza’da büyük çaplı demir ticareti yapmaya başladı.

1980’lerin başında Karabük’teki özel bir haddaneyi satın alarak üretime yöneldi

İstanbul’da işleri geliştirerek şirketi büyütmeye devam eden Mutullah Yolbulan’ın demir çeliğin bizzat üretimine yönelmesi ise 1980’li yılların başlarında Karabük’teki özel bir haddehaneyi satın almasıyla başlamış daha sonraki yıllarda Mersin ve İskenderun bölgelerinde kurdukları ve yeni satın aldıkları haddelerle devam etmişti.

Cesurca bir kararla Kardemir’in özelleştirilmesinin yolunu açtı

Karabük Demir Çelik Fabrikalarının özelleştirilemediği takdirde kapatılmasını öngören 5 Nisan 1994 tarihli ekonomik kararlar ise Mutullah Yolbulan’ın hayatında yeni bir dönemin başlangıcı oldu.  Açıklanan karar, bütün Karabük’te büyük bir panik yaşanmasına neden olmuş ve endişe yaratmıştı. Bu dönemde Karabük Özel Sektör Haddeciler Derneğinin Başkanlığını yapmakta olan Mutullah Yolbulan ise aksine sakindir ve soruna dönemin Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olan Kamil Güleç ile birlikte somut çözüm aramaktaydı. Ona göre tek çare ise fabrikaya talip olmaktı. Cesaretle alınan bu karar, Karabük Demir Çelik Fabrikalarında özelleşmenin yolunu açmış, Mutullah Yolbulan daha sonra özelleştirme müzakerelerini yürütmek üzere Karabük’te kurulan 8 kişilik Müteşebbis Heyette görev aldı. 30 Aralık 1994 tarihinde Karabük Demir Çelik Fabrikalarını özelleştirme kapsam ve programına alan Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararının yayınlanmasından sonra, 1 Ocak 1995 tarihinde, Karabük Demir Çelik Fabrikaları Anonim Şirketinin Yönetim Kurulu Üyeliğine atanan Mutullah Yolbulan,  fabrikaları devir almak üzere kurulan Kardemir Anonim Şirketinin de kurucu üyesidir.

Kardemir’in ilk yönetim kurulunda üye olarak görev yaptı

Mutullah Yolbulan, 30 Mart 1995 tarihinde Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile Kardemir AŞ Müteşebbis Heyeti arasında imzalanan devir sözleşmesine de imza koymuş, fabrikaların devir alınmasından sonrada Kardemir AŞ’nin ilk yönetim kurulunda üye olarak görev yapmıştı.

2005 yılında Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı oldu

1 Temmuz 1999 yılında Kardemir AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği görevinden istifa ederek ayrılan Mutullah Yolbulan, 14 Ağustos 2003 tarihinde gerçekleştirilen şirket genel kurulunda yeniden Yönetim Kuruluna seçildi. 2005 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığına atanan Mutullah Yolbulan, bu görevini 2017 yılına kadar sürdürdü.

Mutullah Yolbulan döneminde Kardemir birçok yeni yatırım yaptı

Mutullah Yolbulan’ın 2003 yılında Yönetim Kurulu Üyesi ve 2005 yılından sonra da Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptığı dönemde Kardemir önemli atılımlar gerçekleştirdi, birçok yeni yatırımı tamamlayarak devreye aldı. Bugün 2,5 milyon tonun üzerinde üretim yapan Kardemir,  3,5 milyon ton üretime ulaşmak için yatırımlarını sürdürmekte.

Karabük Üniversitesine büyük katkıları oldu

Eğitim hayatını, 1940’lı yılların şartlarında ortaokul ile sınırlandırmak zorunda kalan Mutullah Yolbulan, kendisi okuyamasa da eğitime her zaman önem verdi, eğitim yatırımlarını gerek kendi imkânları ile gerekse Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Kardemir aracılığı ile her zaman destekledi. Karabük’te üniversite altyapısının oluşturulabilmesi için Fen Edebiyat Fakültesinin yapımını gerçekleştiren Mutullah Yolbulan, yine Mühendislik Fakültesi, Kapalı Spor Salonu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Demir Çelik Enstitüsünün Karabük Üniversitesine kazandırılmasına katkı verdi. Mutullah Yolbulan 2008 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisince ‘Üstün Hizmet Madalyası’ ile ödüllendirildi.

Eşi Halide Edip Yolbulan’ı 2001 yılında kaybeden Mutullah Yolbulan, 2 kız 2 erkek olmak üzere 4 çocuk babasıydı.

Karabük Üniversitesinde 3 Nisan 2016’da gerçekleştirilen “1937’den Bugüne Karabük” panelinde konuşmacı olarak yer alan Mutullah Yolbulan, Kardemir’in özelleştirilme sürecini anlatmıştı.

 

Benzer Haberler