KBÜ Asya’nın En İyi Üniversiteleri Arasında

Dünyanın en saygın derecelendirme kuruluşlarından Times Higher Education (THE) tarafından “Asya Üniversiteleri Sıralaması 2022” açıklandı.

Karabük Üniversitesi, THE tarafından bu yıl açıklanan Asya Üniversiteleri Sıralamasında 301-350 bandında, Türkiye’de ise devlet üniversiteleri arasında 9’uncu sırada yer aldı.

 

Dünyanın saygın derecelendirme kuruluşlarından olan Times Higher Education (THE), Asya kıtasının en iyi üniversiteleri için yapmış olduğu sıralama sonuçlarını açıkladı. 

Karabük Üniversitesi, Asya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasında 301-350 arasında, Türkiye’den sıralamaya dahil olan 68 üniversite arasındaysa devlet üniversiteleri arasında 9’uncu sırada yer aldı. Üniversiteler  temel misyonları – öğretim, araştırma, bilgi aktarımı ve uluslararası görünüm – açısından değerlendirildi.

Karabük Üniversitesi Prof. Dr. Refik Polat yaptığı açıklamada Asya kıtası genelinde özellikle Türki Cumhuriyetlerden KBÜ’nün 400’ün üzerinde öğrenciye ev sahipliği yaptığını ve birçok üniversite ile KBÜ arasında yeni akademik iş birliklerinin yapıldığını söyledi. Rektör Polat, Karabük Üniversitesinin akademik başarıları, uluslararası çalışmalarının da çoğu Türki Cumhuriyetlerinde bulunan üniversiteler tarafından örnek alındığını ifade etti. 

THE Asya Üniversiteleri Sıralamasına bu yıl Türkiye’den 68 üniversite girdi. Türkiye’den listeye giren ilk 20 üniversite ve başarı sıralamaları şu şekilde:

 

Benzer Haberler