KBÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle ve Yükseköğretim Kurulu himayesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen ”2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni” ne Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve beraberindeki 15 kişilik heyet katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle ve Yükseköğretim Kurulu himayesinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ”2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni” ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve devlet erkânının yanı sıra Bakanlar, YÖK üyeleri, Büyükelçiler ve bütün üniversite rektörleri ile ilgili Kurum Başkanları ve doktora eğitimi gören öğrenciler katıldı.

Karabük Üniversitesi(KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve beraberindeki 15 kişilik heyetin de hazır bulunduğu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan açılış programda Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Devlet Konservatuar bölümü tarafından müzik dinletisi sunuldu. Ardından YÖK Tanıtım Filmi izletildi.

“Uluslararası öğrenci sayısı 290 bini geçti.”

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar konuşmasında ”Üniversitelerimizin 2022-2023 yılının akademik yılının hayırlara vesile olmasını dilerim. Türkiye Yükseköğretim Sistemi ülkemizde ve dünyada meydana gelen erişim beklentilerine vaktinde karşılık vermek suretiyle kayda değer bir gelişim kaydetmiştir. Yükseköğretimde görüşmelerin ve dolayısıyla erişimin artması ile birlikte üniversitede okuyan öğrencilerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Geliştirdiğimiz bu sınav yaklaşımı kamu kaynaklarında daha verimli kullanılmasını sağlamıştır. Bu veriler Türkiye’de yükseköğretim erişim talebinin ne kadar yüksek ve canlı olduğunu en büyük kanıtıdır.

Mart 2022’de yaptığımız mevzuat düzenlemesiyle üniversitelerimizin akademik personel ihtiyacının gidemeye yönelik çok önemli bir adım attık. Devlet üniversitelerimizdeki kadro uygulamasını 2/3’ten 3/4’e çıkardık. Kadro sorunlarına yönelik önemli bir iyileştirme gerçekleştirdik. Türkiye’de yükseköğretim kalitesinin artması ancak veri temelli yükseköğretim fakültesi ile mümkün olabilecektir. Öğrencilerimiz bu yıl ilk kez Siber Güvenlik, Siyasi Programla ve Operatörlüğü, Açık Deniz ve Sondaj teknolojisi gibi bölümlerde eğitimlerine başladılar.

Geçen birkaç yılla mukayese edildiğinde, yüzde 10’un üzerinde bir artışla bugün itibarıyla Türkiye’deki uluslararası öğrenci sayısı 290 bini geçmiştir. Uluslararasılaşma bugün üniversitelerin küresel düzeyde birbirleriyle rekabet ettiği ve aynı zamanda iş birlikleri yürüttüğü bir süreci temsil etmektedir. Araştırma, geliştirme ve müşterek yayın yapma gibi alanlarda gelişmiş ülke üniversitelerin çıktılarının yaklaşık yüzde 25’inin ortak veya paydaşlarıyla vücuda getirmektedir. Küresel salgın sonrasında uluslararası öğrenci hareketliliği bakımından da dünyada ciddi bir dinamik beklenmektedir. Salgın koşullarına rağmen uluslararası öğrenciler üniversitelerimizi tercih etmeye devam etmektedir. Bu yıl başlattığımız önemli atılımlarımızdan biri ”İklim ve Çevre Dostu Kampüs” projesidir. Proje kapsamında yüksek öğretim kurulumuz ile çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanlığı ve enerji tabii kaynaklar bakanı arasında sürdürebilir ve iklim dostu kampüs oluşturması alanında iş birliği protokolü geçtiğimiz günlerde imzalanmıştır.

Kıymetli misafirler, yükseköğretimin ülkemiz için her zaman stratejik ve hayati bir öneme sahip olduğunu bilerek, yeni dönemde geleceğe umutla bakan öğrencilerimize bu vesile ile başarılar dilerim. Teşrifleriniz için teşekkür eder 2022-2023 akademik yılının üniversite mensuplarımız, öğrencilerimiz ve ülkemiz adına hayırlı olmasını diler hepinizi tekrar hürmet ve muhabbetle selamlarım.” dedi.

“Hocalarımız ve yüksek öğretim kurumlarımızdan daha nice gurur verici başarılar bekliyoruz.”

Yeni akademik yılın hayırlara vesile olmasını dileyerek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, günümüz gündemine dair değerlendirmelerinin yanı sıra Türkiye’nin eğitim alanında ortaya koyduğu gelişim, hizmet ve projelere değindiği konuşmasında ”Yükseköğretim Kurumumuzun ve üniversitelerimizin kıymetli yöneticileri, saygı değer hocalarım, sevgili öğrenciler, hanımefendiler, beyefendiler sizleri en kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Üniversitelerimizin 2022-2023 yılı Akademik Açılış Töreni münasebeti ile sizleri Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Yeni akademik yılın ülkemiz milletimiz ve özellikle de sevgili öğrencilerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Gençlerimizin yükseköğretime erişimini kolaylaştırmak için devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik. Her geçen gün daha iyiye gidiyoruz, gideceğiz. Öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarına rahatlıkla cevap verir haldeyiz. Dünyaya örnek gösterebileceğimiz alt yapısıyla modern yurt binalarımız ve üniversitelerimiz birbirinden güzel. Biz, gerek öğrencilerimizi gerek lisansüstü ve doktora öğrencilerimizi çok daha huzurlu şartlarda okumalarını ve eğitim öğretimlerini devam ettirebilmelerini sağlamak amacıyla buradayız.

Türkiye son 20 yılda, bu hususlar ile birlikte yükseköğretimde kalitenin ve fırsat eşitliğinin artmasında da gözle görülür bir başarıya imza atmıştır.  Hocalarımız ve yüksek öğretim kurumlarımızdan daha nice gurur verici başarılar beklediğimizi burada ifade etmek istiyorum.

Bu duygularla tüm hocalarımıza ve öğrencilerimize ülkemiz için hayırlara vesile olacak verimli bir eğitim-öğretim yılı diliyorum. Hepinize en kalbi ve sevgi duygularımı sunuyorum. Kalın sağlıcakla.” dedi.

Bireysel, kurumsal, özel alan ve özel ödül alanlarında Bilim Diplomasisi, Yılın Doktora Tezi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, fen ve Mühendislik Bilimleri, Sağlık ve Spor Bilimleri ve Kurumsal Ödüller kategorilerindeki ödüllerin takdimi ile akademik açılış sona erdi.

Benzer Haberler