KBÜ dünya üniversitesi olma yolunda

Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Üniversitemizin 10. yıl etkinliklerinde yaptığı açıklamada Karabük Üniversitesi’nin uluslararası alanda önemli çalışmalara imza atarak ciddi bir yükseliş içinde olduğunu kaydetti. Öğrenci sayısının bu yıl da artarak 56 bini aştığını kaydeden Rektör Polat, bunun 3 bin 600’ünün uluslararası öğrenci olduğunu söyledi.

“Türkiye’de en fazla uluslararası öğrenciye sahip ilk 5 üniversite içerisindeyiz”

Rektör Prof. Dr. Refik Polat, sözlerinin devamında Karabük’ü uluslararası öğrenci boyutunda Türkiye’nin başlıca merkezlerinden biri haline getirmeyi hedeflediklerini belirterek şunları söyledi: “Yaklaşık olarak Türkiye’deki üniversiteler arasında en çok uluslararası öğrenci barındıran ilk 5 üniversite içerisindeyiz. Buna yavaş yavaş uluslararası hocaları da katıyoruz. Bu konuda arkadaşlarımız çalışıyorlar. Tabi uluslararası bir üniversite olabilmek için bunlara ihtiyacınız var.”

“Belki bizim dönemimizde olmaz ama 10 yıl içerisinde Karabük Üniversitesi’nin herkesi şaşırtacak şekilde dünya sıralamasında yerini alacağını tahmin ediyorum.”

“Dünya üniversitesi olmak için iş birliklerini artırıyoruz”

Açıklamalarının devamında dünya sıralamasına giren üniversitelere bakıldığı zaman bu sıralamaya girmek için bazı kriterlerin olduğuna dikkat çeken Rektör Polat “Bunlardan biri de uluslararası öğrenci sayısı ve uluslararası hoca sayısıdır. Bu açıdan önemli bir yerde olmanız lazım, işte biz de tam olarak Karabük için bunu sağlamaya çalışıyoruz. Bir yerden başlamak lazım.”

Rektör Polat bir diğer önemli faktörün de uluslararası üniversitelerle iş birliği yapmak olduğunu söyleyerek “Biz yurtdışından birçok üniversiteyle birlikte kongreler sempozyumlar düzenlemeye başladık. Ekim ayında bu şekilde iki tane sempozyumumuz var. Bu konuda hızlı bir şekilde ilerliyoruz. İnşallah diğer adımları da tamamlarız. Belki bizim dönemimizde olmaz ama bir 10 yıl sonra Karabük Üniversitesi’nin herkesi şaşırtacak bir şekilde dünya sıralamasında yer alacağını tahmin ediyorum.” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler