KBÜ Dünyaya Açılmaya Devam Ediyor

Karabük Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Los Angeles şehrinde yapılan 69. Geleneksel NAFSA Eğitim Fuarı’nda dünyanın çeşitli üniversiteler ile yapılan ikili işbirlikleri ile dünyaya açılmaya devam ediyor.

1948 yılından bu yana Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde düzenlenen ve bu yıl da “Uluslararası Eğitimcilerin Buluşması” temasıyla Los Angeles şehrinde gerçekleşen dünyanın en prestijli eğitim fuarı olan NAFSA’da (National Association for Foreign Student Advisers) Karabük Üniversitesi’ni Rektör Prof. Dr. Refik Polat’ın başkanlığında, Genel Sekreter Doç. Dr. Mücahit Coşkun,  Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Öğr. Gör. Oya Önalan ve Rektör Danışmanı Okt. Yasin Ortakçı temsil etti.

Uluslararası birçok üniversitenin birbirleriyle eğitim anlaşmalarının yapılmasını organize eden NAFSA, dünyanın her yerindeki ve her kademesindeki eğitim profesyonellerini bir araya getirmek, eğitim sektöründeki gelişmelerden haber vermek ve uluslararası iş birlikleri için zemin oluşturmak amacıyla her yıl binlerce kişinin buluşmasını sağlamaktadır.

Dünya üniversiteleri ile görüşüldü

Her yıl 11 binden fazla katılımcı ve 3 binin üzerinde yükseköğretim kurumuna ev sahipliği yapan NAFSA’da, Karabük Üniversitesi de yer alarak Amerika’dan Asya’ya kadar birçok ülke ile yeni iş birliklerinin temellerini attı.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve beraberindeki heyet fuara katılan dünya üniversiteleri ile akademik işbirliğine imza atmak için görüşme yapma imkanı buldu. Ayrıca dünyanın her yerinden çeşitli üniversiteler ile Mevlana ve Erasmus Değişim Programları ve ikili işbirliklerine imza atmak adına görüşmeler yapıldı.

Fuarla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Refik Polat ; ‘’NAFSA Fuarının, bilgi ve tecrübe alışverişi ile işbirliğinin üst düzeyde bir organizasyon olduğunu belirterek Karabük Üniversitesi adına birçok üniversiteyle görüşüldüğünü ve uluslararası alanda yeni işbirliklerinin adımlarının atıldığını söyledi.

Karabük Üniversitesi, NAFSA’da dünyada ilgi gören Türk yükseköğretimini en iyi şekilde tanıtmak, Türkiye’deki üniversitelerin uluslararası alanda etkinliğinin artması ve yükselen uluslararası öğrenci sayısının çeşitliliğine katkı sağlamak amacıyla ülkemizi başarıyla temsil etti.

Benzer Haberler