KBÜ ekibine Kazakistan’da büyük ilgi

Üniversitemiz Türk Dili Bölüm Başkanı ve Uluslararası Öğrenci Koordinatör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Enver Kapağan ile Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı ve TÖMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kundakcı Taraz Devlet Pedagoji Üniversitesi’nin 50. yılı kutlamalarına katıldı.

Yrd. Doç. Dr. Enver Kapağan yaptıkları ziyareti Üniversitemiz gazetesi Külliye Karabük’ e değerlendirerek kutlamalar çerçevesinde bir dizi ilmî ve akademik çalışmalarda bulunmak üzere davet edildikleri Kazakistan’ın Taraz şehrinde çok verimli çalışmalar yapma fırsatı bulduklarını söyledi.

Kapağan, Taraz şehrinde yapılan 50. yıl kutlamaları kapsamında 17 Üniversite Rektörü, 1500’den fazla akademisyen ve öğrencinin yanı sıra birçok ülkeden pek çok davetlinin katıldığı oldukça faydalı bir panel gerçekleştirildiğini belirtti.

Moderatörlüğünü Taraz Pedagoji Üniversitesinin Rektörü Dariya Kojamjarova’nın yaptığı ve Kazakistan Milli Eğitim Bakanı, İlimler Akademisi Başkanı, Jambıl Eyalet Valisinin de konuşmacı olarak yer aldığı panele, “Birliğimiz ve Dirliğimiz Açısından Ortak Alfabenin Önemi” başlıklı bir sunum ile kendisinin de katkı sağlama imkânı bulduğunu söyleyen Enver Kapağan; sunumunda özellikle ortak dil, tarih ve kültürel mirasımızı koruyarak yarınlara daha sağlıklı taşıyabilmemiz ve birbirimizi yazıp okuduklarımız üzerinden daha doğru ve rahat anlayabilmemiz için Kazakistan’ın Latin alfabesine geçişinin çok önemli olduğuna vurgu yaptığını ifade etti.

“Devlet televizyonları bizlere büyük ilgi gösterdi”

Kapağan, katıldıkları panelde ve ikili görüşmeler sırasında Kazak devlet televizyonlarının kendilerine çok ilgi gösterdiklerini söyleyerek kendilerine verdikleri röportajlarda; ortak bir gelecek kurmanın ortak çalışmalar yapmakla mümkün olabileceğini ve kendilerinin de Karabük Üniversitesi’nden Taraz’a bu maksatla geldiklerini ifade ettiğini söyledi. Ayrıca ortak çalışmalar kapsamında Taraz Devlet Pedagoji Üniversitesi ile öğretim üyesi ve öğrenci değişim programları, çift diploma, ortak staj programları ile uluslararası düzeyde ortak dergi çalışmaları yaptıklarını sözlerine ekledi.

Üniversitemiz öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kundakcı da Yrd. Doç. Dr. Enver Kapağan ile beraber Karabük Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği uluslararası çalışmalarla bu alanda adından söz ettiren marka bir eğitim kurumu haline geldiğini, kendilerinin de Taraz’da bu çalışmaları oldukça geniş bir akademik çevreye anlatma fırsatı bulduklarını söyledi. Kundakcı deneyim ve teknoloji alışverişi noktasında kapılarının Kazak ve bütün Türk dünyasına sonuna kadar açık olduğunu muhataplarına ilettiklerini ifade ederek yaptıkları çalışmaların çok verimli geçtiğinin altını çizdi.

Haber Merkezi

KBÜ ekibine Kazakistan’da büyük ilgi from Külliye Karabük on Vimeo.

Benzer Haberler