KBÜ Gastronomi öğrencileri ‘Usta şeflerle’ mutfakta

Gaziantepli ünlü katmer ustası Zekeriya Usta (Mehmet Özsimitçi) ve Gaziantep Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünden Öğr. Gör. Ceyhun Uçuk, Karabük Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri ile birlikte, Gaziantep yöresinin meşhur yemekleri şiveydiz, firik pilavı ve katmer yaptı.   

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından, bölüm öğrencilerine Gaziantep Mutfağına özgü yemekleri uygulamalı  öğretmek amacıyla “Gaziantep Mutfağı Uygulamaları” etkinliği düzenlendi. Etkinliğe uygulayıcı eğitmen olarak, Gaziantepli ünlü katmer ustası Zekeriya Usta ve Gaziantep Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünden Öğr. Gör. Ceyhun Uçuk katıldı.

KBÜ Turizm Fakültesi’nde yapılan etkinlikte, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Genel Sekreter Lütfü Köm, Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nuray Türker, bölüm hocaları ve öğrenciler yer aldı.

KBÜ  Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mutfağında gerçekleştirilen etkinlikte Katmerci Zekeriya Usta ve Öğr. Gör. Ceyhun Uçuk, yemeklerin hazırlanışını, yapılış aşamasını ve püf noktalarını öğrencilere aktardı.

Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nuray Türker, öğrencilerin gelişimine katkı sağlamak adına uzman kişileri konuk edip öğrencilerle uygulama yaptıklarını söyledi.

Antep yöresinin lezzet fırtınasını Karabük’te estirmek amacıyla geldiklerini söyleyen Zekeriya Usta, “Antep bir lütuf şehridir ve davet üzerine lütuf şehrini buraya kadar taşıdık. Antep yöresinin lezzet fırtınasını burada estirelim diyerek Antep mutfağının bir bölümünü buraya getirdik. Öğrencilerimizin de bunları görerek yemeklerin toplumla birlikte kaynaştırılmasını amaçladık.” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler