KBÜ, ilk 1000’e girerek farkını ortaya koydu

Dünyanın en prestijli üniversite derecelendirme kuruluşlarından biri olan THE’nin sıralamasında, Türkiye’den ilk bin arasına giren 11 üniversite içerisinde Karabük Üniversitesinin de yer alması dikkat çekti.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, basına yaptığı açıklamada 12 yıllık bir Üniversite olarak yakalanan başarının temelinde kaliteli eğitim ve uluslararasılaşma vizyonu olduğuna vurgu yaptı.

Karabük Üniversitesi (KBÜ), Times Higher Education’ın (THE) 2020 yılı için yayımladığı dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında “Dünyanın en iyi 1000 üniversitesi” arasına girdi.

Dünyanın en prestijli üniversite derecelendirme kuruluşlarından biri olan THE’nin sıralamasında, Türkiye’den ilk bin üniversite içerisinde 11 üniversite yer aldı. Bu 11 üniversite arasında yer alan Karabük Üniversitesi, Ankara ve İstanbul dışında listeye girmeyi başaran tek üniversite oldu.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Rektör Polat, söz konusu sıralamanın dünya çapında pek çok firma tarafından yapıldığını söyledi. THE’nin en prestijli firmalardan birisi olduğunu ifade eden Polat şöyle devam etti:

“Dünyanın dikkatini çeken sıralama yapan bir firma. Bu sıralamada ilk bin içerisine girmek Karabük Üniversitesi için onur verici bir olay. Çok genç bir üniversite olmamıza rağmen bu bizim yıllar öncesinden bir hayalimizdi. Kendimize bir vizyon belirledik. Bu vizyon çerçevesinde 2023 yılına kadar Karabük Üniversitesini ilk 1000 içerisine nasıl sokarız diye arkadaşlarımızla oturduk çalıştık, buna yönelik çalışmalar yaptık. 2019 – 2020 sezonunda ‘biz buraya girebiliriz’ diye zayıf bir beklentimiz vardı. Bu işi 2022 – 2023’te ‘sanırım başarırız’ diye düşünüyordum ama yaptığımız çalışmalar bizi çok daha hızlı bir şekilde 2020’ye varmadan dünyanın ilk bin üniversite içerisine soktu. Uluslararasılaşma vizyonumuz çok önemli. Türkiye’de belki en fazla uluslararası anlaşma yapan, uluslararası görüşme yapan üniversite biziz diye düşünüyorum ve en fazla uluslararası öğrenci çeken üniversite de biziz. Bu çok büyük bir kriter. Uluslararası öğrenci oranının Türkiye’deki öğrenci oranına çok dikkat ediyorlar. 90’a yakın ülkeden uluslararası öğrencimiz var. Bu da bize büyük bir prestij ve sıralamada yükseğe çıkmamızı sağlıyor” dedi.

“12 senelik bir üniversitenin bunu başarmış olması, çok önemli”

KBÜ’nün dünyanın en iyi bin üniversitesi arasında görünmesinin pek çok açıdan fayda sağlayacağını vurgulayan Rektör Porf. Dr. Refik Polat şunları söyledi:

“Sağladığımız başarı, dünyada ilk bine girme başarısı bizden çok daha önce kurulan üniversitelerden veya iyi üniversitelerden çok daha iyi olduğumuz manasına gelmeyebilir ama bu dünya genelinde Karabük Üniversitesinin akredite olduğunu gösteriyor. Artık Karabük Üniversitesi dünyanın en iyi bin üniversitesi arasında görülüyor. Bizim anlaşmalarda iş birliklerimizde çok daha güçlü olmamızı sağlayacak. Bizim de amacımız buydu zaten. Biz dünyaya açılan bir üniversite olarak dünya üniversitesi olma yönünde bu sıralamaya girmek zorunda hissettik. Dünyada birçok üniversiteyle anlaşmalar için gidip geldikçe bunun ne kadar önemli olduğunu hissettik, bunu başarmak için kendimize hedef koyduk. Elhamdülillah bunu başardık. Burada önemli olan şu; Karabük gibi ilde, Karabük gibi daha 12 senelik bir üniversitenin bunu başarmış olması, çok önemli. Türkiye için de önemli, yükseköğretim için de önemli. Bize verdiği destek için YÖK’e özellikle çok teşekkür ediyorum.”

“Dünyanın neresine giderseniz gidin her gittiğiniz yerde dünyadaki sıralamanıza bakıyorlar”

“50-52 bin civarında öğrencimiz var.” diyen Polat gelecekteki vizyon ve planlamalarla ilgili şöyle konuştu:

“50 bin öğrencinin yüzde 20’si yani 10 bini uluslararası öğrenci olacak. 10 bini lisans üstü öğrenci olacak şekilde planlamamızı yapıyoruz. İnşallah iki sene içerisinde bunu başaracağımızı düşünüyorum. Dünyanın neresine giderseniz gidin her gittiğiniz yerde dünyadaki sıralamanıza bakıyorlar. Size karşı tavır ona göre değişiyor. Bize ilk bin bunu sağlayacak. Önümüzdeki günlerde Helsinki’de bir Avrupa Eğitim Fuarı var. Oraya katılarak üniversite anlaşmalarını yoğun bir şekilde yapacağız. 5 yıldır hiç durmadan dünyada nerede eğitim fuarı var, biz oradayız. Üniversitemizin uluslararası anlaşmalar yapmasını sağlıyoruz. İnşallah bu hızımızı hiç kesmeden devam etmek istiyoruz. Ne yapacağımızı biliyoruz, ev ödevimizi biliyoruz, inşallah daha başarılı olacağız. Diğer sıralama şirketlerinde de bizi gelecek yıllarda ilk bin de göreceksiniz”Benzer Haberler