KBÜ öğrencilerinin NASA Başarısı

Karabük Üniversitesinde faaliyet gösteren Unika Sativus Uzay ve Havacılık kulübünün ARPAT C-78 Model Uydu Takımı, NASA’nın uzay topluluğu olan “American Astronautical Society” tarafından Amerika’da düzenlenen en prestijli Uluslararası Model Uydu yarışmasında final sonucunda büyük bir başarıya imza attı.

Karabük Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Cevat ÖZARPA danışmanlığında faaliyet gösteren Unika Sativus Uzay ve Havacılık kulübünün ARPAT C-78 Model Uydu Takımı, NASA’nın uzay topluluğu olan “American Astronautical Society” tarafından Amerika’da düzenlenen en prestijli Uluslararası Model Uydu yarışması final sonucunda ülkemizden bu yarışmada dereceye giren 5 takımdan biri oldu. 

Temel mühendislik bilgisini en iyi şekilde birbiriyle çalışır vaziyette kullanmaya dayalı olarak ve bunu en iyi şekilde gerçekleştirecek katılımcılara ev sahipliği yapmayı hedefleyen CanSat Competition, Amerikan Uzay Kurumu (AAS) ile Amerikan Uçak ve Uzay Enstitüsü’ nün (AIAA) düzenlediği ve NASA’nın desteklediği geleneksel bir tasarla-yap-fırlat modeli öğrenci yarışması. Öğrencilerin uzay teknolojileri alanına ilgilerini arttırarak bu alandaki kabiliyetlerini geliştirmeyi amaçlayan CanSat Competition 2021 Yarışmasında takımlara verilen görev; model uydu tarafından taşınan yüklerin, uydudan ayrıldıktan sonra akçaağaç tohumu gibi (kendi aerodinamik yapısı sayesinde) yere kontrollü bir şekilde indirilmesi. Model uydunun iki adet bilimsel yük ve dışında faydalı yükleri atış sırasında darbelere karşı koruyacak ve faydalı yüklerden gelen verileri yer istasyonuna iletecek konteyner taşıması gerekiyor. 

Karabük Üniversitesi ARPAT C-78 Takımı üyeleri; Makine Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Seyit Ali KARA, Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Esra ÇORBACI, Elektrik Elektronik Yüksek Lisans öğrencisi Betül KARAOĞLAN, Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi Emre YALÇIN, takım kaptanı ise Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Bilal Yaser KAYMAKCI’dan oluşuyor.

 

Benzer Haberler