KBÜ Teknokent Yönetici Anonim Şirketi için imzalar atıldı

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknokent) Yönetici Anonim Şirketi kuruldu. Karabük Valiliği, Karabük Belediyesi, Karabük Üniversitesi, Karabük İl Özel İdaresi, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası , Kardemir ile birlikte Karabük’te bulunan 11 sanayi kuruluşunun ortaklığıyla kurulan Teknokent Yönetici Anonim şirketi, üniversite ile sanayi iş birliğinin sağlanması ve ülke sanayisinin uluslararası alanda daha fazla rekabet etmesini amaçlıyor.   

Karabük Üniversitesi Senato Odası’nda düzenlenen KBÜ Teknokent Yönetici Anonim Şirketi kuruluşu imza törenine Karabük Valisi Kemal Çeber, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, Karabük Ticaret Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mescier, Kardemir Genel Müdürü Ercüment Ünal ve şirkette ortaklığı bulunan sanayi kuruluşu temsilcileri katıldı.

Vali Çeber:

Mezunlarımızdan, hocalarımızdan ve dışarıdan gelenlerden birçok insanın patentler aldığına, çok önemli gelişmelere imza attığına hep beraber tanık olacağız

Teknokent’in işletilmesini ve güçlendirilmesini sağlayacak olan 5 milyon TL sermaye bedelli şirketin imza töreninde konuşan Karabük Valisi Kemal Çeber, “Bizim her zaman söylediğimiz bir şey var; bizim sanayide olduğu gibi üniversitede de düzey atlamamız lazım.” dedi. Teknokent’in bu sıçramayı gerçekleştireceğini söyleyen Vali Çeber, “Karabük’te Teknokent’in kurulması çok güzel bir adım. Bu adımın atılmasında ve bu süreçte çalışan herkese çok teşekkür ediyorum. Bugün burada konuştuğumuz konuların bir kaç yıl sonra adım adım gerçekleştiğini göreceğiz. Buradan bizim mezunlarımızdan, hocalarımızdan ve dışarıdan gelenlerden birçok insanın patentler aldığına, çok önemli gelişmelere imza attığına hep beraber tanık olacağız. Ayrıca bugün kurulan bu şirketin Kardemir’e, ilimize ve ticaretimize çok faydası olacak.” diye konuştu.

Rektör Polat: 

Karabük Üniversitesi olarak dünya listelerine girebilmemiz için patentler, araştırmalar çok büyük önem kazanıyor

Teknokent’in Karabük’e çok önemli kazanımlar sağlayacağını ifade eden Rektör Prof. Dr. Refik Polat, “Özellikle demir çeliğin kalbi olan bu şehirde Teknokent’in olmaması zaten düşünülemezdi. Bu şehrin duayenleri, sektörün duayenleri sayesinde Teknokent çok güzel işler yapacak.” dedi. Karabük Üniversitesinin, CALIBRE Yükseköğretim İstihdam Endeksi araştırmasına göre mezunu en hızla ve en kolay iş bulabilen üniversiteler sıralamasında ve Nature Index değerlendirme sonuçlarına göre, uluslararası kaliteli bilimsel yayın sıralamasında Türkiye’de ilk 20 üniversite arasında yer aldığını sözlerine ekleyen Rektör Polat, “Karabük Üniversitesi olarak 2023 vizyonu çerçevesinde dünyada ilk 1000 üniversite arasına girme hedefimiz var. Dünya listelerine girebilmemiz için patentler, araştırmalar çok büyük önem kazanıyor. Bu alanda da hep birlikte bunu başaracağız.” şeklinde konuştu.

Tören imzaların atılması ve toplu fotoğraf çekilmesinin ardından son buldu.

Benzer Haberler