KBÜ Tıp Fakültesi öğrencileri kolon kanserine dikkat çekti

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Tıp Fakültesi öğrencileri, kolon kanserine dikkat çekmek ve  farkındalık oluşturmak için KBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde etkinlik düzenledi. Etkinlik süresince öğrenciler, insanlara kolon kanseri konusunda nelere dikkat etmeleri gerektiğine dair bilgiler verdi. 

Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi  Gönüllü Sağlıkçılar Kulübü, Türkiye’de en sık görülen 5 kanserden biri olan ve önlenip, erken teşhis edilebilen kanser türleri arasında yer alan kolon kanserine dikkat çekmek için etkinlik düzenledi. İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Burçak Kayhan’ın desteği ile Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde düzenlenen etkinlikte öğrenciler, insanlara kolon kanseri konusunda nelere dikkat etmeleri gerektiğine dair bilgiler verdi.

Etkinliğe katılan ve hastalıklarla ilgili farkındalık oluşturmanın Sağlık Bakanlığı’nın en önemli politikalarından biri olduğunu söyleyen Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Erkan Doğan, “Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi arkadaşların bir kulüp vasıtası ile bu şekilde bir etkinlik yapmak istedikleri için biz de imkanları önlerine koyduk. Bu farkındalıkları bir şekilde oluşturmamız lazım, yeme alışkanlıklarımızı değiştirmemiz lazım.” dedi.

Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi ve Gönüllü Sağlıkçılar Kulübü Başkanı Adilen Şen, Mart’ın kolon kanseri farkındalık ayı olduğunu belirterek, “Biz de halkı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak adına Burçak hocamızın desteği ile burada toplandık. Mavi kurdelelerimizi takıyoruz, kolon kanseri ile savaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Burçak Kayhan ise, beslenme alışkanlıklarına dikkat çekerek şunları söyledi: “Biz millet olarak et ve ekmeği çok severiz. Ama birazcık sebze ve meyveye ağırlık verelim, daha çok su içelim. Sigara denen illetten uzak duralım. Bunlardan uzak durursak, bu gönüllü grupları başka hastalıklara yönlendirme şansımız olur.”

Benzer Haberler