KBÜ Türkiye’de İlk 10 Proje Arasına Girdi

Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ortak proje çağrısı başvuru sonuçları açıklandı.

“Gıda ambalajı uygulamaları için yeni biyolojik olarak parçalanabilen ve biyopolimer bazlı nanolif yapılarının geliştirilmesi” projesiyle Karabük Üniversitesi (KBÜ) Türkiye’de desteklenen 10 proje arasına girdi. Proje kapsamında organik tarımsal atıklardan elde edilecek biyopolimerlerden, Karabük Üniversitesi bünyesinde nanolifler üretilecek.

KBÜ Demir Çelik Enstitüsünde görev yapan Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Yasin Akgül ile Fas Cadi Ayyad Üniversitesinden Dr. Faissal Aziz’ in ortak olarak başvurdukları “Gıda ambalajı uygulamaları için yeni biyolojik olarak parçalanabilen ve biyopolimer bazlı nanolif yapılarının geliştirilmesi” adlı proje TÜBİTAK 2543- Fas Ulusal Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Merkezi (CNRST) ile İkili İş birliği Programı kapsamında desteklenmeye uygun görüldü.

Proje kapsamında 24 ay sürecek olan çalışmalarla Faslı araştırmacıların organik tarımsal atıklardan elde edeceği biyopolimerlerden, Karabük Üniversitesi bünyesinde nanolifler üretilecek. Proje amaçları doğrultusunda ortaya çıkacak biyoçözünür nanolif yapılarının gıda ambalajı, filtrasyon, biyomedikal ürünleri gibi birçok alanda ülkelerin sanayisi ile buluşması öngörülmekte.

 

Benzer Haberler