KBÜ’de ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Bilinç’ adlı etkinlik düzenledi

Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü etkinlikleri kapsamında ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Bilinç’ adlı anma etkinliği düzenlendi.

KBÜ 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Yaşar ve Prof. Dr. Bünyamin Şahin, kamu kurum yöneticileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Şehitler anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, sala dinletisi, Karabük Üniversitesi tarafından 15 Temmuz için hazırlanan kısa film gösterisi ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması birincisi Faslı Omar Tarha’nın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Uluslararası öğrenciler 15 Temmuz günü yaşadıklarını paylaştı

Yemen, Ürdün, Irak, Suriye, Çad gibi farklı ülkelerden KBÜ’ye eğitime gelen uluslararası öğrenciler, 15 Temmuz gecesi ile ilgili anılarını paylaşarak; 15 Temmuz’un sadece Türkiye için değil kendileri için de bir dönüm noktası olduğunu belirttiler. Daha sonra Suriyeli Rami Saad Al Deen, 15 Temmuz anısına yazdığı şiiri seslendirdi.

“Demokrasi ve Milli Bilinç” paneli

Program, Prof. Dr. Seyfullah Kara ve Prof. Dr. Ali Güneş’in panelist olarak yer aldığı “Demokrasi ve Milli Bilinç” paneli ile devam etti.

İlk panelist olan Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Seyfullah Kara, 15 Temmuz’un Türk-İslam tarihindeki dönüm noktalarından biri olduğunun altını çizerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

“Bir Malazgirt Fethi nasılsa, Türk tarihinde 15 Temmuz’da aynı şekilde kaydedilecek ve Türklerin tıpkı Malazgirt gibi var oluş mücadelesi halinde anlaşılacaktır. 15 Temmuz’a sadece siyasi ve askeri işgal olarak bakmamamız lazım. Aynı zamanda Türk milletinin Hristiyanlığa uygun bir hale getirilerek ileri ki süreçlerde, Hristiyanlığa devşirilmesi anlamında dini bir işgaldir. Bu insanlar Türk halkını, Müslümanlıkta bırakmayacaklar ve yavaş yavaş Türk milletini Hristiyanlığa doğru geçireceklerdi ama Türk milleti 15 Temmuz’da buna izin vermedi.”

İkinci panelist Prof. Dr. Ali Güneş ise konuşmasında Batı emperyalizmine dikkat geçerek, “Teorik olarak baktığımızda fiili emperyalizm denilen süreç, ikinci dünya savaşıyla sona ermiş durumda. Ancak emperyalist güçler, emperyalizm hayallerinden hiçbir zaman vazgeçmediler ve asla vazgeçmeyecekler. Bunu artık direk bir ülkeyi işgal etmek yerine başka şeyleri seçip, onları devreye sokuyorlar. Emperyalist güçler müslümanların yekpare güç olup bir araya gelmelerini engellemek için her türlü manevrayı yapıyorlar. Türkiye’ye, uzun yıllardan beri tasarladıkları bir proje olan FETÖ örgütünü 15 Temmuz’da devreye sokmaya çalıştılar ancak Türk milleti bunu engelledi.” diye konuştu.

Benzer Haberler