KBÜ’de “3. Sanat ve Tasarım Günleri”

Karabük Üniversitesi Tasarım İstasyonu Kulübü tarafından geleneksel hale gelen Sanat ve Tasarım Günleri etkinliğinin üçüncüsü başladı.

Külliye Karabük

Karabük Üniversitesi Tasarım İstasyonu Kulübü tarafından düzenlenen ve 20 Nisan’a kadar sürecek olan 3. Sanat ve Tasarım Günleri’nin açılışı gerçekleştirildi. Etkinlikte sanat ve tasarım konularında söz sahibi isimler “Yerellikten Evrenselliğe” ana başlığıyla bilgiler paylaşıyor. 

Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Prof. Dr. Sadettin Ökten Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğin açılışına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Özçağlar, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Ağarı, Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aysun Özköse, üniversite akademik ve idari personeli ile öğrenciler ve davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Özçağlar, bu tür etkinliklerin öğrencilere ciddi kazanımları olan fırsat eğitimleri olduğunu belirterek, “Yaşadığımız şehre, coğrafi ortama, bireye ve topluma duyarlılığı gözeten bir vizyon ve eğitim programı kapsamında sizleri tasarım ve mimari üretim konusunda deneyimli mimarlarla bir araya getirmeyi hedefledik.” diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından Akademisyenler Türk Müziği Topluluğu tarafından halk müziği konseri verildi. Konserin ardından 3. Sanat ve Tasarım Günleri; Yüksek Mimar Cengiz Bektaş’ın “Geleneğe Eklenmek”, Mimar Oruç Çakmaklı’nın “Sessiz Ses” ve Yüksek Mimar Can Tamirci’nin “Adaptasyon” konulu konferanslarıyla devam etti.


Yağlı boya resimleri, fotoğraflar ve mimari projeler sergilendi

3. Sanat ve Tasarım Günleri etkinlikleri sergi açılışı ile başladı. Sergide Ressam Prof. Dr. Mahmut Öztürk, Emine Öztürk ve Ömer Erdem tarafından hazırlanan yağlı boya ve farklı çalışmalar, Karabüklü fotoğraf sanatçıları Hüseyin Karataş ve Cemil Belder’in fotoğrafları ile Mimarlık Bölümü öğrencilerinin çeşitli konularda hazırladıkları projeler yer aldı.


Prof. Dr. Aysun Özköse | Mimarlık Bölüm Başkanı

Etkinlik hakkında bilgi veren Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aysun Özköse, bu yıl yapılan etkinlikte yerel değerlerin evrensele taşınması konusunda mesaj vermek istediklerini belirterek şöyle konuştu: “Üç gün süresince mimarlık öğrencileri diğer üniversitemiz öğrencilerine yerel değerlerin önemini, bunu evrenselliğe taşımanın önemini vurgulayacaklar. Hem akademisyenler hem de yerel sanatçılarla kucaklaşmayı hedefliyoruz. Bu eserler de bu kucaklaşmanın ürünleri.”


Benzer Haberler