KBÜ’de “Cumhuriyet ve Sanat” konulu konferans

Karabük Üniversitesinde “Cumhuriyet ve Sanat” konulu konferans veren sinema ve tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer, sanatın hiçbir zaman lüks veya eğlence aracı olmadığını belirterek, “Sanat insanın olmazsa olmazı, yaşamda bekleme alanıdır. Gerçek bir sanat bizi yükseltir.” dedi.

Karabük Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü tarafından, Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda “Cumhuriyet ve Sanat” konulu konferans düzenlendi. Konferansta konuşmacı olarak sinema ve tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer yer aldı.

“Gerçek bir sanat bizi yükseltir”

Cumhuriyet’in ilk yıllarında bilim kadar sanata da önem verildiğine vurgu yapan Tuncer, sanatın hiçbir zaman lüks veya eğlence aracı olmadığını belirterek, “Sanat insanın olmazsa olmazı, yaşamda bekleme alanıdır. Peki sanat ne işe yarıyor? Yaşamın titreşimi ile bizim titreşimimizi belli bir dengede ayarlamaya yarıyor. Mesela bir sanat yapıtıyla beraber olduğunuz zaman huzura kavuşursunuz. Bizler beden, enerji ve ruh üç önemli unsurdan meydana gelmişiz. Gerçek bir sanat bizi yükseltir. Demek ki bilim bize ne kadar lazımsa sanatta o kadar lazım. Bir kuşun iki kanadı gibidir bu, biri sanat diğeri ise bilim. Bu iki kanat belli bir uyum içerisinde hareket etmezse uçma da olmaz.” diye konuştu.

“Tiyatro sanat dallarının ustasıdır”

Cumhuriyet döneminde tiyatro ve sinema başlangıcının müzik, mimari ve bale kurumlarıyla oluşturulduğuna dikkat çeken Tuncer, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Devlet senfonisi kuruldu. Konservatuvarlar açıldı. Çünkü sanat, eğitim isteyen bir şeydir. Cumhuriyet ile birlikte tiyatro üzerine eğitimler alınmaya başlandı. Bence tiyatro sanat dallarının ustasıdır. Çünkü tiyatro tüm sanat dallarını bünyesinde toplar. Hepsi birbiriyle etkileşim içerisindedir ve bizde tiyatro sanatı oldukça ilerlemiştir. Tiyatro sanatına önem verildi. Öyle şeyler yapıldı ki; ilk zamanlarda daha çok didaktik eserler oynandı, ondan sonra klasiklere çevrildi. Toplumda oyun yazarları çıkmaya başladı ve Türk tiyatrosu doğdu. Tiyatro yurttaşlığa geçişte fevkalade bir olay olmuştur. Şimdiki nesile baktığımızda benim neslimden daha iyi olduklarını görüyorum. Gerçekten çok yetenekli gençlerimiz var.”

Konuşmasının sonunda gençlere seslenen Tuncer, “Uygarlıktan ve barıştan yana olacağız. Bilim ve sanattan yana olacağız. Mesela bir koro kurmanızı, bir okuma tiyatrosu kurmanızı tavsiye ederim. Dans grubu ve halk oyunları ekibi kurmanızı tavsiye derim. Arkadaşlığınız ve dostluğunuz bu şekilde gelişir ve buradan iyi anılarla ayrılmış olursunuz. Son olarak her hafta bir kitap okumanızı öneririm.” ifadelerini kullandı ve ardından Rıfat Ilgaz’ın Türkçe’miz şiirini seslendirdi.

Programında sonunda katılımcılardan üç kişiye kura ile kitap hediye edildi.

Haber: Eda Yalçın, Fotoğraf: Esra Çimen

Benzer Haberler