KBÜ’de “Doğu Türkistan Akademisi” devam ediyor

Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Doğu Türkistan Akademisi”, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen “Uluslararası Örgütler ve Doğu Türkistan” adlı konferans ile devam etti.

Karabük Üniversitesi Yeniler Kulübü ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Karabük İl Temsilciliği iş birliğinde düzenlenen “Doğu Türkistan Akademisi” tüm hızıyla devam ediyor. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen akademinin ikinci haftasında “Uluslararası Örgütler ve Doğu Türkistan” konulu konferansta konuşmacı olarak Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk yer aldı.

“Doğu Türkistan ilim, bilim, fen, kültür-sanat ve medeniyette ilklerin yaşandığı bir coğrafyadır”

Konuşmasının başında Doğu Türkistan’ın tarihi ve kültürü hakkında bilgi veren Seyit Tümtürk, “Doğu Türkistan; insan kaynakları, medeniyeti, tarihi ve kültürü açısından dünya medeniyetiyle yarışabilecek bir coğrafyadır. İlim, bilim, fen, kültür-sanat ve medeniyette ilklerin yaşandığı bir coğrafyadır. Atalarımız modern matbaanın temelleri olarak adlandırabileceğimiz Gutenberg kardeşlerin modern matbaasından asırlar önce ağaçtan oyma harflerle ilk matbaanın örneklerini bize sunmaktadır. Yine kağıt, ipek dokumacılığı, kilim, el sanatlarında da oldukça başarılıyız.” şeklinde konuştu.

Doğu Türkistan bölgesinde bulunan Müslüman Türklerin nüfusuna dikkat çeken Tümtürk devamında şunları söyledi:

“Doğu Türkistan ikinci en büyük yüz ölçüme sahip Türk-İslam devleti ve ikinci en kalabalık Müslüman Türk nüfusa sahip bölgedir”

“Doğu Türkistan, 35 milyon Müslüman Türk’ün yaşadığı, tarihte Büyük Türkistan, Ulu Türkistan olarak adlandırılan, ecdadımızın özgürce pasaport gerekmeksizin yaşadığı Büyük Türkistan’ın doğusunu oluşturmaktadır. Yüz ölçümü olarak Kazakistan’dan sonra en büyük Türk-İslam devleti ve 35 milyonluk Müslüman Türk nüfusuyla da Türkiye’den sonra en yoğun Müslüman Türklerin yaşadığı bölgedir. Bu yönüyle bizimle hem dindaş hem soydaş hem de akraba olması bize farklı sorumluluklar yüklemektedir.”

Tümtürk, Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde yaptığı baskılara da değinerek “Çin’in Doğu Türkistan’a uygulamış olduğu birçok katı kurallı baskıları mevcuttur. Gelecekte o bölgenin tamamen Çinlileştirilmesi hedeflenmektedir. Çin o bölgede Müslüman Türklere açık hava hapishane hayatı yaşatmaktadır.” diye konuştu.

Tümtürk konuşmasında ayrıca uluslararası örgütlerin Çin’in Uygur Türklerine uygulanan zulme sessiz kalmasına da dikkat çekti.

Haber: Sefa Yılmaz  & Fotoğraf: Hasip Haddura


 

Benzer Haberler