KBÜ’de eğitim ‘uzaktan eğitim’le devam ediyor

Karabük Üniversitesi, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle eğitime verilen aranın ardından, yaklaşık 54 bin öğrenci ve bin ders sorumlusuyla uzaktan eğitime devam ediyor.

(Kovid-19) tedbirleri kapsamında Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) alınan karar doğrultusunda tüm alt yapısı olan üniversitelerde olduğu gibi Karabük Üniversitesinde de uzaktan eğitim süreci başladı. Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (KBUZEM) tarafından 295 farklı ön lisans, lisans ve lisansüstü programda toplam 54 bin 800 öğrenci için sanal ortam kullanılabilir hale getirildi. Dün itibariyle de Karabük Üniversitesi öğrencileri KBUZEM’in uzaktan eğitim sistemi üzerinden dersleri canlı olarak işlemeye başladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat derslerin haftanın 7 günü işleneceğini ve ders programlarının buna göre güncellendiğini söyledi. Polat sözlerinin devamında, “Uzaktan eğitim dersleri hem bilgisayar hem de akıllı telefonlar aracılığıyla takip edilebiliyor. Uzaktan eğitim sürecinde gerekli modüller aracılığıyla uygulama ve laboratuvar dersleri haricindeki dersler yeniden düzenlenen ders programına göre haftanın 7 gününe yayılmış şekilde sunuluyor. Yoklamalar elektronik ortamda resmi olarak öğretim elemanlarımız tarafından takip edilebiliyor. Uzaktan eğitim sistemi içerisinde birinci ve ikinci öğretim dersleri ayrı ayrı işleniyor. Dersleri canlı takip etmek için gerekli altyapısı olmayan veya tekrar izlemek isteyen öğrenciler, daha sonra da sisteme girip ders kayıtlarını izleyebilecek. Öğrencilere canlı teknik destek masasında her bir fakülte, yüksek okul ve meslek yüksek okulu için ayrı birer mail danışma sistemi oluşturulduğundan telefonla destek sistemine göre daha hızlı hizmet sağlanabilmektedir.” dedi.

Polat, tüm öğrencilerinin sisteme tanımlandığını ve derslerini uzaktan eğitim yoluyla alabilecek durumda olduğunu aktararak, “Uzaktan eğitim ekibimiz anlık sistemi takip edip aksaklıklara karşı önlem almakta ve web sitemizden duyuru yapılmaktadır. Öğrencilerimizin web sitemizdeki duyuru ve yönlendirmeleri takip etmeleri halinde derslere girmeleri için en güncel bilgi ve linklere ulaşmaları mümkündür.” dedi.


Benzer Haberler