KBÜ’de “Gelecek Çalışmaları” Kürsüsü Kuruldu

Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elif Çepni’nin girişimleriyle KBÜ İşletme Fakültesinde Türkiye’de ilk kez ”Gelecek Çalışmaları” ana başlığında “UNESCO Kürsüsü” kuruldu.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elif Çepni bir ilke daha imza attı. KBÜ İşletme Fakültesinde Türkiye’de ilk kez ”Gelecek Çalışmaları” ana başlığında ve “Öngörü Çalışmaları, Gelecek Okur Yazarlığı ve Stratejik Tahmin” olmak üzere üç alt başlıkta UNESCO kürsüsü kuruldu. Prof. Dr. Elif Çepni’nin girişimleriyle Türkiye’de ilk kez UNESCO kürsüsü KBÜ İşletme Fakültesinde kurulmuş oldu.

KBÜ İşletme Fakültesi Prof. Dr. Elif Çepni “Değerli araştırmacılar, Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesinde Gelecek Çalışmaları konusunda UNESCO Kürsüsü kurma girişimimiz başarıyla sonuçlandı. Türkiye’de ilk kez “Öngörü Çalışmaları, Gelecek Okur Yazarlığı ve Stratejik Tahmin” kürsüsü Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesinde kurulmuş oldu. Hem bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler hem giderek küreselleşme ve network artması iş hayatını ve günlük hayatımızı dönüştürüyor. Yaratıcı problem çözme tekniklerini daha fazla kullanmamız gerekiyor. Bilgi teknolojilerine ve dijitalleşmeye dayalı yeni bir yaşam biçimi doğuyor. Belirsizlikler, öngörülemeyen olaylar ve insan davranışları karşısında yeni bir stratejik anlayışı ve bu değişimi ülkemizde de yaygınlaştırmak amacıyla gelecek çalışmaları kürsüsü kurmak için çıktığımız yolda bize destek veren kurum ve üniversitelerin bu desteği çok önemliydi. Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat bu projeye ilk paylaştığım günden itibaren gerekli tüm desteği sağladı. UNESCO Foresight Başkanı Dr. Riel Miller son 10 yıldır bu konularda bana mentörlük yaptı, kendisine minnettarım. UNESCO kürsüsü kurmanın ilk ve belki de en önemli basamaklarından birisi kendi ulusal milli komisyonunuzun projenize onay vermesidir. Türkiye UNESCO milli komisyonumuz bize tam destek verdi. Onların desteği olmadan bu projeyi başlatamazdık. Daimî temsilciliğimiz projemizi beğendi ve destek sağladı. Üyesi olmaktan gurur duyduğum “Dünya Sanat ve Bilim Akademisi” Başkanı Gerry Jacobs bizi ilk destekleyenler arasındaydı. Kurumsal Değişim Akademisi, Türkiye Bilişim Vakfı ve birçok uluslararası kuruluş ve üniversite ile yola çıktık. Bu alanda UNESCO Kürsüsü olan İtalya’daki Trento Üniversitesinin destek mektubu da çok önemliydi. Prof. Roberto Poli desteğini esirgemedi. Türkiye’den İstanbul Teknik Üniversitesi de bize destek mektubu sağlayan tek üniversite oldu. Dünyanın birçok gelişmiş ülkesi ve firması tarafından kullanılan senaryo planlaması yöntemlerin kullanım ve bilinirliğini, ülkemizde ve yurt dışında ulusal ve uluslararası ortaklarımızla her yıl düzenleyeceğimiz workshop konferanslar ile değişik başlıklarda yaygınlaştırmayı, ülkemizde hem mikro hem makro düzeyde karar vericilerin bu yöntemlerden faydalanarak gelecek planları yapmalarına destek olmayı, bilinçlenmelerini istiyoruz. Bunun için var gücümüzle çalışacağız.” dedi.

Bu Projeye destek veren Uluslararası Destekçiler “WAAS, World Academy of Art and Science, USA. Université de N’ Djamena, Tchad. Caucacus University, Georgia. Department of Sociology and Social Research, University of Trento, Trento, Italy. IACP, Istituto dell’Approccio Centrato sulla Persona, Roma, Italy. IIUM, International Islamic University Malaysia, Kuala Lumpur, Malaysia.ISSEK, Institute for Statistical Studies and Economics of Knowledge, HSE Foresight Centre, Higher School of Economics National Research University, Moscow, Russia. Amadou Mahtar Mbow University, Dakar, Senegal. SARAS, The South American Institute for Resilience and Sustainability Studies, Uruguay.”

Bu projeye destek veren Ulusal Destekçiler “CCA- Corporate Change Academy/ İstanbul, Türkiye, ITU- Istanbul Technical University/ Maslak-İstanbul, Türkiye, TBV- Turkey Informatics Foundation (Türkiye Bilişim Vakfı)/ İstanbul, Türkiye.”.

Benzer Haberler