KBÜ’de “I. Uluslararası İktisat, İşletme ve Sosyal Bilimler Kongresi”

Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “I. Uluslararası İktisat, İşletme ve Sosyal Bilimler Kongresi”, Prof. Dr. Fuat Sezgin Safranbolu Bilim ve Sanat Akademisi’nde gerçekleşen açılış oturumu ile başladı. Kongreye 10 farklı ülkeden 132 bildiri ile katılım oldu.

Karabük Üniversitesi ve Econder International Academic Journal dergisinin iş birliği ile düzenlenen ve 20 Ekim’e kadar sürecek olan “I. Uluslararası İktisat, İşletme ve Sosyal Bilimler Kongresi” nde bilim insanları, uzmanlar ve öğrenciler bir araya gelerek iktisat, işletme ve sosyal bilimler alanında bilimsel, kültürel ve sosyal faaliyetlerin geliştirilmesi amacıyla bilgilerini paylaşıyor.

Üç gün sürecek kongrede İran, Libya, Portekiz, Özbekistan ve Rusya olmak üzere çeşitli ülkelerden 200’e yakın katılımcı bildiri ve çalışmalarını sunuyor. Kongre süresince kredi, iktisadi kurumlar, finans uygulamaları, nüfus ve göçler, zanaatlar ve sanayi, sosyal meseleler, iktisadi düşünce, iç ve dış ticaret, kent ekonomisi gibi birçok önemli konu ele alınıyor.

Kongrenin açılışına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Açar, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Karakaya, Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, akademik ve idari personel, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İzzet Açar, Karabük Üniversitesinin genç ve dinamik bir üniversite olduğunu belirterek, Times Higher Education (THE)’ın 2020 yılı için yayımladığı dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 1000’e girdiğini hatırlattı. Açar, konuşmasında kongrenin hazırlamasında emeği geçenlere de teşekkür etti.

Konuşmasında etik, insan ve strateji konularına değinen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Karakaya ise etik değerlerin strateji geliştirmede belirleyici rol oynadığını söyledi. Düzenlenen kongrenin sosyal uzlaşı ve iş birliğini geliştirmeye katkı sağlayacağının altını çizen Prof. Dr. Karakaya, “Kendi mütevazı sınırları içerisinde, bilimsel bilgi birikimini artırarak Fecr-i Ati’ye müjdeci olması önemli beklentilerimizdendir.” diye konuştu. 

Kongre Komite Başkanı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hayrettin Keskingöz ise konuşmasında kongrenin düzenlenmesinden dolayı memnuniyetini dile getirerek kongrenin başarılı geçmesi temennisinde bulundu.

Açılış törenin ardından kongre, Prof. Dr. Fuat Sezgin Safranbolu Bilim ve Sanat Akademisi’nde gerçekleştirilen diğer oturumlarla devam etti.


Benzer Haberler