KBÜ’de Judo eğitimleri başlıyor

Üniversitemizin akademik ve idari personelinin çocuklarına yönelik Ay Yıldız Stadyum Judo Salonu’nda 4 Kasım tarihinden itibaren Judo eğitimleri başlıyor.

Eğitimlerini Üniversitemiz Judo Takım Kaptanı Nermine Aliyeva ve yardımcısı Muhammet Emin Güneş’ten alacak  öğrenciler iki gruptan oluşacak. İlk grupta 4-6 yaş grubu bulunurken ikinci grupta 7-12 yaş grubu öğrenciler yer alacak.

Eğitimler ile ilgili olarak üniversitemizin Judo Eğitim  Koordinatörü  Yrd. Doç.Dr. Temel Çakıroğlu açıklamalarda bulunarak Judo Sporu’nun geçmişini ve Judo’nun ne anlama geldiğini anlattı. Judo’nun naziklik ve nezaket oyunu olduğunu söyleyen Çakıroğlu, ‘Ju’ esneklik hareketlilik, ‘do’ yol, ‘Judo’ ise nezaket yolu anlamına gelir.” diye konuştu.

“Judo sporu fiziksel ve ruhsal olarak çocuk gelişiminde çok etkili”

Üniversitemiz bünyesinde düzenlenecek eğitimler ile ilgili de bilgi veren Çakıroğlu eğitimlerin yıl sonuna kadar devam edeceğini belirtirken “Judo  çok fazla bilinen bir spor dalı değil fakat çocuk gelişiminde fiziksel  ve ruhsal olarak çok etkili bir spor dalı. Öz güveni geliştiriyor ve yumuşak bir spor. Fakat yanlış yapıldığı zaman sert bir spor haline dönüşebiliyor. Biz burada bu spor dalını sevdirmeye çalışacağız. Eğitime gelen öğrenci sayısının günden güne artacağını umuyoruz.” dedi.

“Judo Türkiye’de gelişiyor”

Judo Sporu’nun 1964’ten beri olimpik bir spor olduğunu ve  Türkiye’de 80 bin’i geçik Judocunun yer aldığını ifade eden Çakıroğlu Türkiye’de günden güne judonun geliştiğini söyleyerek “ Bizden sonrakilere deneyimlerimizi aktarmak isteriz. Eğitimler boyunca  öğrencilerimizi Türkiye Spor Federasyonu’nun yapmış olduğu yılda iki kez  gerçekleşen kuşak sınavlarına hazırlıyoruz ve bu sınavlar kuşak kimliklerinde judo derecesini belirliyor.”dedi.

Haber-Foto: Kübra Demirci

Benzer Haberler