KBÜ’de konferans salonuna Prof. Dr. Sadettin Ökten’in adı verildi

Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde bulunan konferans salonuna, Prof. Dr. Sadettin Ökten Konferans Salonu adı verildi. 

Karabük Üniversitesi, mimar ve mühendis aynı zamanda İslam medeniyeti konularında ismi öne çıkan Prof. Dr. Sadettin Ökten’i ağırladı. Karabük Üniversitesinde “Kadim Şehirlerden, Modern Kentlere” konulu konferans veren Ökten ayrıca Mevlid Kandili’ne özel gerçekleşen musiki konserine de katıldı. Konserin ardından Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve Prof. Dr. Ökten, Prof. Dr. Sadettin Ökten Konferans Salonu‘nun açılışını gerçekleştirdi.

Sadettin Ökten kimdir?

Sadettin Ökten 1 Eylül 1942’de Beyazıt’ta dünyaya gelmiştir. 1949 senesinde Koska’daki Koca Ragıp Paşa İlkokulu’na okumayı bildiği için ikinci sınıftan başlayan Ökten’in ikinci okulu ise, başlangıçta Arapça, daha sonrasında Kabataş, Darüşşafaka ve Vefa Liselerinin unutulmaz edebiyat hocası ve İmam Hatip okullarının kurucusu Mahmud Celaleddin Ökten’in yani babasının dost sohbetleridir. 1953 senesinde Vefa Lisesi’ne kaydolan Ökten, lise tahsilini tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’ni kazanır. Yüksek inşaat mühendisi olmasına rağmen şehir ve medeniyet, özellikle de İslâm medeniyeti konularındaki entelektüel birikimiyle tanınan Prof. Dr. Sadettin Ökten emekli öğretim üyesidir. Ökten halen İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesinde şehir ve medeniyet konularında dersler vermektedir.

 

Benzer Haberler