KBÜ’de LALTS Konferansı

Karabük Üniversitesinde (KBÜ) 9 Farklı Ülkeden 10 Üniversitenin iş birliği ile düzenlenen LALTS Konferansı Yapıldı.

Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü tarafından organize edilen ve iki gün süren ”İngiliz Edebiyatı, Uygulamalı Dilbilim ve Tercüme” ile ilgili birçok başlıkta bilimsel sunumların yapıldığı “International Conference on English Literature, Applied Linguistics and Translation Studies (LALTS)” (Uluslararası İngiliz Edebiyatı, Uygulamalı Dilbilim Ve Tercüme Çalışmaları) konferansı çevrimiçi olarak yapıldı.

Farklı ülkelerin ve üniversitelerin katılımıyla gerçekleşen konferansta başta Karabük Üniversitesi olmak üzere Saraybosna Üniversitesi/ Bosna Hersek, Uluslararası Balkan Üniversitesi/Kuzey Makedonya, Manas Üniversitesi/Kırgızistan, Al-Mustansariya Üniversitesi/ Irak, Erciyes Üniversitesi/ Türkiye, Sousse Üniversitesi/Tunus, Shah Abdullatif Üniversitesi/Pakistan, Putra Üniversitesi/Malezya ve Nizwa/ Üniversitesi Umman iş birliğiyle düzenlenendi.

Konferans KBÜ Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. A. Serdar Öztürk’ün açılış konuşması ile başladı. İki gün süren konferansta üç ayrı sınıfta toplam 12 oturum, 72 sunum, 2 davetli konuşma yaptı.

”İngiliz Edebiyatı, Uygulamalı Dilbilim, İngilizce Öğretimi ve  Çeviri Bilimi” konularının yer aldığı konferansta ilk davetli konuşmacı Malezya Utara Üniversitesinden Doç. Dr. Dr. Siti Jamilah Bidin, “Uygulamalı Dilbilimde Araştırma Metodolojisinin Çeşitliliğini ve Geçerliliği: Sorunlar ve Çözümler” isimli konuşmasında dilbilim alanındaki son gelişmelerden bahsetti.

 

İkinci günün davetli konuşmacısı Ankara Medipol Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Güneş ise edebiyat ve şiirde insan açgözlülüğü ve ihmalkarlığı üzerinde durdu.

Gerçekleşen konferanstaki sanal sınıf isimleri Safranbolu’muzun sembol çiçeklerinden Safran (Saffron), Ihlamur (Linden) ve Lavanta (Lavender) oldu.

 

Benzer Haberler