KBÜ’de Mezuniyet Heyecanı

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Prof. Dr. Burhanettin Uysal Ay Yıldızlı Stadyumda gerçekleşen coşkulu törenle 2021 – 2022 Akademik Yılında yaklaşık 8 bini aşkın öğrencisini mezun etti. 

Karabük Üniversitesi 2021 – 2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, büyük bir coşkuyla kutlandı. Mezun olan öğrenciler, mutluluklarını aileleri ve arkadaşlarıyla birlikte yaşadı.
Karabük Üniversitesi Prof. Dr. Burhanettin Uysal Ay Yıldızlı Stadyumda gerçekleştirilen mezuniyet törenine; Çad Büyükelçisi Moussa Outman Djidda, Türkmenistan Büyük Elçisi İşankuli Amanlıyev, Türkmenistan Büyükelçiğinde Diplomat Dortguly Gaipov, Çad Yüksek Öğrenim Bilimsel Araştırma ve Yenilikler Bakanı Dr. Ali Weidou,  Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği 3. Kâtibi Agamuhammet Sahedov, Karabük Valisi Fuat Gürel, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Pahang Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mohd Rosli Hainin, Uluslararası İlişkiler Merkezi Direktörü Doç. Dr. Mohd Azmir Mohd Azhari ve Uluslararası İlişkiler Merkezi Yöneticisi Norul Fadilah Abdullah, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, protokol üyeleri, rektör yardımcıları, fakülte dekanları, kurum müdürleri, yüksekokul müdürleri, akademik ve idari personel, öğrenciler ve aileleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Mezuniyet töreni protokol üyeleri ile mezun öğrencilerin birlikte gerçekleştirdiği kortej yürüyüşü ile başladı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından tören protokol konuşmalarıyla devam etti.

Karabük Valisi Fuat Gürel konuşmasında “Bu gurur gününde gençlerimizin bu sevinçli gününde Karabük’te olmaktan, Karabük Üniversitesi’nde olmaktan duyduğumuz memnuniyeti, sevinci paylaşarak hepinize bu güzel günde, güzel akşamda sevgi, saygılar sunuyorum. Hayırlı uğurlu olsun diyorum. ” dedi.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili “Değerli öğrencilerimiz, şu anda hayata ilk adımlarınızı atıyorsunuz. Karabük’te almış olduğunuz eğitimden sonra kendinize bir gelecek kuracaksınız. Benim sizlerden Karabük Belediye Başkanı olarak tek bir arzum vardır; fırsat buldukça eğitim almış olduğunuz bu okula, Karabük şehrini de ziyaretlerinizde eksik etmeyiniz.” dedi.

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat “Son üç yıldır dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan, ülkemizin uluslararası arenada gururla temsil eden Karabük Üniversitemizin 15. yılında gerçekleştirdiğimiz, mezuniyet törenimize hepiniz hoş geldiniz, safalar getirdiniz. 7 kıtadan 12 bini aşkın uluslararası öğrenciyle, Türkiye’de birinci sıradayız. Yaptığı akademik çalışmalarda Dünyanın en iyi ilk bin üniversitesi ardasında ilk 10’da yer alan KBÜ, en genç üniversiteler sıralamasında Türkiye’de ilk 13’te, gelişmekte olan üniversiteler arasında ilk 10’da ve en iyi Asya üniversiteleri arasında 7. sırada yer alıyor.” dedi. 

Konuşmasının devamında öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Rektör Prof. Dr. Refik Polat şunları söyledi “Gireceğiniz iş hayatında veya devam edeceğiniz akademik programlarda her zaman öncelikle iyi bir insan olmaya özen gösterin. Enerjinizi iyi şeylere harcayın. Başarı merdivenlerinde bir gün yorulursanız, bir gün ayağınız takılırsa asla pes etmeyin. Başarı, pes edenleri değil, mücadele edenleri yakalar.” dedi. 

Rektör Polat son olarak “Oğullarının tahsili nedeniyle Safranbolu’ya yerleşen Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın kıymetli anne-babası ve kardeşlerine bir kez daha baş sağlığı diliyorum. Karabük Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun olan Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın kardeşi Atıf Aybars Yalçın’a sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.  Üniversitemizden 2018 yılında mezun olan ve uğradığı saldırı sonucu aramızdan ayrılan Başak Cengiz’e de Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından dereceye giren öğrencilere başarı belgeleri ve ödülleri takdim edildi.

KBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm öğrencisi Begüm Can 2021 – 2022 Akademik Yılı mezunlarının birincisi, KBÜ İslami İlimler Fakültesi Hayriye Nur Aydın ikinci, Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölüm Öğrencisi Muhammed Mustafa Şahin üçüncülükle mezun oldu. Batman’ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017’de şehit olan Öğretmen Aybüke Yalçın’ın kardeşi Atıf Aybars Yalçın, KBÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldu.

İstanbul’da talihsizce katledilen KBÜ Mezunu Başak Cengiz adının yaşatıldığı Karabük Üniversitesi Başak Cengiz Mimarlık Fakültesi yeni ismiyle ilk mezunlarını verdi.

KBÜ Hasan Doğan BESYO antrenörlük Eğitimi, Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Programı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Meslek Yüksekokulu Metalurji Programı, Safranbolu Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları ilk mezunlarını verdi. Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Türk Halk Müziği Ana Sanat Dalı bölüm öğrencisi Sedat Tokmak en yaşlı mezun olarak kayıtlara geçti.

Dereceye giren öğrencilere başarı belgelerini ve hediyelerini KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat takdim etti.

KBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm öğrencisi Begüm Can mezuniyet konuşmasında; “Üniversitemizin 2022 yılı mezunu çalışkan, yaratıcı, yetkin ve başarılı arkadaşlarımın adına bu konuşmayı yapıyor olmaktan dolayı büyük bir onur duyuyorum. Karanlığımıza ışık tutarak bizleri nitelikli bir birey olarak yetiştirmenin yanı sıra mesleki ahlak ve sorumluluk bilincimizin gelişmesinde katkıda bulunan bütün akademisyenlerimize saygımız sonsuzdur. Sevgili mezun arkadaşlarım bundan sonraki hayatınızın hedeflediğiniz yönde gitmesini dilerim.”

Başarı belgesi takdiminin ardından Karabük Üniversitesinin kuruluşunun 15. yıl dönümü vesilesiyle protokol tarafından pasta kesildi.

Tören havai fişek gösterisi ve müzik dinletisi ile sona erdi.

 

 

Benzer Haberler