KBÜ’de Neşet Ertaş anıldı

Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda ‘Son Büyük Abdal Neşet Ertaş’ isimli söyleşi ve müzik etkinliği gerçekleştirildi.

Karabük Üniversitesi Edebiyat Kulübü tarafından organize edilen söyleşide konuşmacı olarak Ahi Evran Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sabahattin Bekki yer aldı. Akademik ve idari personel ile birlikte öğrencilerin de katıldığı etkinlikte mahalli sanatçı Vedat Öz, büyük ustanın eserlerini seslendirdi.

Etkinlikte konuşan Prof. Dr. Sabahattin Bekki, Neşet Ertaş’ın hayatıyla ilgili bilgilerin yanı sıra “abdallık” hakkında bilgiler verdi. Prof. Bekki, abdalların sanatlarını icra ettikleri en önemli alanların düğünler olduğunu vurgulayarak, “Bir abdal için düğün, hem geçimini sağlayacağı bir iş ortamı hem de hünerlerini sergileyebileceği bir gösteri alanıdır.” dedi. Günümüzde doğal konservatuar alanı olan düğün ortamlarının bozulduğuna da dikkat çeken Prof. Bekki ayrıca abdalların geleneği olan usta çırak ilişkisinin de kaybolduğunu aktardı.  Prof. Bekki etkinlikte kendi yazmış olduğu ‘Son Abdal Neşet Ertaş’ isimli kitabını da tanıttı.

Etkinliğin bir diğer konuğu mahalli sanatçı Vedat Öz ise Neşet Ertaş’ın hayatı konuşulurken aralarda Neşet Ertaş’ın eserlerini seslendirdi. Eserleri seslendirirken Öz’e salondaki öğrenciler de eşlik etti. Neşet Ertaş’ın en çok dinlenen eserlerinin başında gelen ‘Gönül Dağı’ isimli türküyü ise mahalli sanatçıyla birlikte Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Hatice İrem Kalem seslendirdi.

Benzer Haberler