KBÜ’de Sağlıkfest Basın Toplantısı Yapıldı

Karabük Üniversitesi tarafından sağlık alanında yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek amacıyla 6-7 Kasım’da Karabük’te düzenlenecek Sağlık Bilimleri Festivali “Sağlıkfest”in basın toplantısı yapıldı.

6-7 Kasım 2024 tarihlerinde Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan, sağlık alanında yenilikçi yaklaşımlar geliştirecek ve mevcut yapıyı geliştiren yenilikçi model tasarımlarını ortaya koyacak Sağlık Bilimleri Festivali “Sağlıkfest”in basın toplantısı yapıldı.

KBÜ Üniversite Evi’nde düzenlenen basın toplantısına; Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz, Rektör Danışmanları Doç. Dr. Nihat Yılmaz ve Doç. Dr. Mustafa İnce, Sağlıkfest Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Oruç Önalan, akademik personel ve basın mensupları katıldı.

Sağlıkfest basın toplantısında konuşan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık; Üniversite olarak mühendislik, sağlık ve sosyal bilimler sahasında var olduklarını dile getirerek, “Bu üç sahada da fakültelerimiz, meslek yüksekokullarımız faaliyetlerine devam ediyor. Bu üç alanda da başarıyı hedefliyoruz. Bu üç alanda da oldukça aktif, başarılı, çalışkan, genç ve dinamik bir üniversiteyiz. Dolayısıyla bizim bu noktada her birini aynı anda başarıya yükseltmek şeklinde bir hedefimiz var. Bunun da gerçekleştirilebilir bir hedef olduğunu görüyor ve büyük çabalar gösteriyoruz” dedi.

Sağlık alanında güçlü bir yapıda olduklarını ifade eden Kırışık, Karabük Üniversitenin Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile önemli çalışmalar yaptığını belirtti. Rektör Kırışık, “Burada da oldukça fazla sayıda bir öğrenci kitlesi ve akademik personel ile birlikte önemli çalışmalar yapıyoruz. Bu sağlık alanındaki çalışmalarımızla Türkiye çapında bir marka değer olan Sağlıkfest Sağlık Bilimleri Festivali ile Türkiye’nin sağlık alanındaki geleceğini şekillendirmek için çaba harcamak istiyoruz. Bu maksatla Türkiye’de ilk defa yapılacak olan, sağlık alanında hem festival hem de yarışma şeklinde Türkiye’deki sağlık birikimini bir araya getirecek, sağlık alanında geleceği şekillendirecek yenilikçi yaklaşımların, projelerin, teknolojilerin ortaya konulmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Sağlıkfest’in Türkiye’nin ilk Sağlık Bilimleri Festivali olması açısından bir önceliği ve ayrıcalığı ifade ettiğini vurgulayan Rektör Kırışık, “Biz bu çalışma ile hiç kimseyle rekabet etme amacında değiliz. Türkiye’nin bütün sağlık birikimini ortak tema altında Türkiye Cumhuriyeti Devleti teması altında birleştirmek, geliştirmek ve güçlendirmek istiyoruz. Maksadımız, amacımız, hedefimiz bu. Bu yolda kıymetli çalışmaları olan, sağlık alanında etkili olan bütün kurum ve kuruluşları bu çalışmaya ortak olmaya, paydaş olmaya, birlikte çalışmaya, iş birliği yapmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Sağlıktest’in yarışma boyutunda lise, ön lisans, lisans, lisansüstü ve serbest kategori olmak üzere çeşitli yarışma kategorilerinde 8 temanın belirlendiğini söyleyen Kırışık, “Benim de fikrim var, benim de projem var” diyen herkesi Sağlıkfest’te yarışmaya, sağlık modelleri üretmeye davet ediyoruz. Bu konuda ödüller koyduk. Bu ödüllerle teşvik etmek istiyoruz. Sağlıkfest başvurularını tamamladığımızda yarışmaya başvuran kişileri finalistler olarak belirleyeceğiz. Bu finalistleri Karabük’e davet edeceğiz” dedi.

6-7 Kasım 2024 tarihlerinde Karabük Üniversitesi Kampüsümüzde Sağlıkfest’i gerçekleştireceklerini belirten Rektör Kırışık, “Öğrencilerimiz ya da serbest kategoride olan finalistler buraya gelecek. Burada onlarla ilgileneceğiz. Jürilerimiz gelecek, basın mensuplarımız gelecek, Türkiye’nin her tarafından yarışmaya müracaat edenler gelecek ve burada toplanarak sağlık bilimleri alanındaki gelişmeleri takip edecekler. Sağlık alanında geleceği şekillendirecek teknolojileri, sağlık modellerini dinleyecekler, izleyecekler, takip edecekler. Biz bu projelerin hayata geçmesi için de yarışmacılarımıza destek sunacağız. Sağlık alanındaki kurumlara bu modelleri hazırlayıp öneri olarak, model olarak sunacağız” dedi.

Sağlıkfest’in ana amacının sağlık alanında çözümlenmemiş sorunlara yenilikçi çözümler bulmak ve dünya çapında bu alanda öncü ve etkin bir rol oynamak olduğunu ifade eden Rektör Kırışık, “Bundan sonraki çalışmalarımızda da hem ülkemize hem milletimize hem devletimize hizmet edecek, fayda üretecek, geleceği yeniden inşa edecek çalışmaları bugünden yapmayı ve geleceğe hem Karabük Üniversitesinin hem de milletimizin damgasını vurmayı hedefliyoruz” dedi.

Konuşmanın ardından Sağlıkfest Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Oruç Önalan, Sağlıkfest hakkında sunum yaparak basın mensuplarına bilgiler verdi.

Tanıtım toplantısı günün anısına hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.

 

KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Benzer Haberler