KBÜ’de satranca ilgi yoğun

Üniversitemiz Satranç Topluluğu yaptığı etkinliklerle yoğun ilgi görüyor. Topluluk tarafından Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu’nda satranç oynama etkinliklerinin yanı sıra takım her yıl Antalya’da düzenlenen Üniversiteler Arası Satranç Şampiyonası’nda Üniversitemizi temsil ediyor. Bunun dışında satranç takımımız öğrencileri bireysel olarak Türkiye’nin farklı illerinde yapılan turnuvalarda ve Karabük ilinde yapılan turnuvalarda yarışıyor.

Satranç Topluluğu tarafından üniversitemizde her akşam 17.30 ve 19.30 saatleri arasında Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu’nda satranç oynama etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Üniversitemiz satranç topluluğu öğrencileri arasında antrenör ve hakem olmuş öğrenciler de yer alıyor.

“Milli Takım oyuncusu olma hayalim var”

Üniversitemiz Satranç Topluluğu öğrencileri ile yaptığımız söyleşide, satranç topluluğu başkanı Ahmet Gedik hem antrenör hem de hakem olduğunu belirterek il düzeyinde birincilikler kazandığını ifade etti. Gedik “Milli takım oyuncusu olma hayalim var, bu başarıyı yakalamak için çok zaman ayırmam gerekiyor.” dedi.

“Satranç sıradan bir spor değil, bambaşka bir dünya”

Üniversitemiz bilgisayar mühendisliği öğrencisi Emrehan Özdemir de satranç hikayesinin çok farklı süreçlerde gerçekleştiğine dikkat çekerken şunları söyledi: “Satranç dışarıdan gözüktüğü kadar basit ve sıradan bir spor değil içinde bambaşka bir dünya barındırıyor. İzmir’de düzenlenen Çeşme Uluslararası Satranç Şampiyonası’na katılma imkanım oldu, ülkemizin en iyi oyuncularını farklı ülkelerden gelen yabancı ustaları canlı olarak izleyebilmek ve o atmosferde mücadele etmek benim için inanılmaz bir tecrübeydi. Satranç gibi bireysel sporda takımın ne etkisi olabilir diyebilirsiniz ama geçtiğimiz yıl takım ruhunun ve dayanışmasının üzerimde sağlamış olduğu motivasyon beni çok etkiledi. Antalya’daki turnuvada maçı, sürem bittiği için kaybedince takımımdan çok büyük bir destek aldım ve bu sayede takımın vazgeçilmez bir değeri olduğunu anladım.” sözlerini ekledi.

“Uluslararası satranç turnuvaları düzenlemek istiyoruz”

Üniversitemiz Satranç Topluluğu Danışmanı İsmail Kırmızı ise “Üniversitemizde satranç sporuna ilgi çok fazla, her yılın başında stantlar kuruyoruz. Hiç satranç bilmeyen öğrencilere satranç öğretiyoruz. Kendi aramızda turnuvalar düzenliyoruz. Ayrıca takımdaki öğrencileri özellikle hakem ve antrenörlüğe teşvik ediyoruz. Takımdan öğrenci arkadaşlarımız antrenör ve hakem oldu, üniversite öğrencilerimiz arasında 5 il hakemimiz, aday hakemlerimiz ve antrenörlerimiz var. En büyük hayalimiz ise kabuğumuzu kırıp üniversitemizde uluslararası satranç turnuvaları düzenlemek. Bu işi zevkle yapıyorum, öğrencilerim ailemin bir parçası oldu ve her zaman her konuda yanlarındayım” diye konuştu.

Benzer Haberler