KBÜ’den Filipinler Samar Devlet Üniversitesi ile İş Birliği Protokolü

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Filipinler Samar Devlet Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzaladı. Bu kapsamda iki Üniversite arasında “4. Uluslararası, 7. Ulusal Yoksulluğun Azaltılması ve Süründürülebilir Kalkınma Konferansı”nın birlikte yürütülmesi ve eğitim ile araştırma alanında uluslararası iş birliğini teşvik etme konularında protokol imzalandı.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Filipinler Samar Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Marilyn D. Cardoso’yu Rektörlük makamında misafir etti. Ziyarete Prof. Dr. Elmer lrene, KBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Coşkun ve Prof. Dr. Mustafa Yaşar, Genel Sekreter Lütfü Köm ve Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Öğr. Gör. Oya Çepni Önalan eşlik etti.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, akademik olarak gerçekleştirilen ortak anlaşmalar ve çalışmaların önemine dikkati çekerek, “Dünya genelinde 500’e yakın ortaklığımız var. Filipinlerde daha önceleri ortaklılıklarımız vardı, şimdi ilk ortağımız siz olacaksınız. İnşallah bundan sonra bu süreci birlikte başlatırız” dedi. Karabük Üniversitesindeki Afrikalı öğrenci sayısının 5 bin olduğuna işaret eden Rektör Prof. Dr. Polat, “Özellikle ilgi alanımız Çad. Çad ve Somali ile ilgilenmemizin nedeni dünyanın en fakir ülkeleri olmaları. Üniversite olarak Yoksulluğun Azaltılması ve Süründürülebilir Kalkınma Konferansı programının içerisinde olmaktan onur duyarız. Sizinle iş birliği yapmak, ortak araştırmalar yapmak isteriz” diye konuştu.

Filipinler Samar Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Marilyn D. Cardoso da Karabük Üniversitesi ile yapacakları ortaklıktan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Her yıl yoksullukla ile alakalı konferans düzenliyoruz. 2017’den beri de biz bunun içerisindeyiz. Sizden bu yılki ortağımız olmanızı istiyoruz. Filipinlerde her yılın ekim ayı yoksullukla mücadele ayı. Birleşmiş Milletlerin Dünya Gıda Programı çerçevesinde açlıkla mücadele programına da hizmet etmek adına sizinle birlikte hareket edebiliriz” dedi.

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Filipinler Samar Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Marilyn D. Cardoso ile birlikte 4. Uluslararası, 7. Ulusal Yoksulluğun Azaltılması ve Süründürülebilir Kalkınma Konferansının birlikte yürütülmesi ve akademik iş birliği için protokol imzaladı.

Program, karşılıklı hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.

Benzer Haberler