KBÜ’den Kızılay’a 10 bin ünite kan bağışı

29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası, Kızılaycılık bilincinin oluşturulmasında ve Kızılay’ın karşılıksız sunduğu hizmetlere kamuoyu desteğini sağlamak açısından büyük önem taşıyor. Bu kapsamda hafta boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor.

Türkiye genelinde faaliyet gösteren Kızılay Şubeleri ve tüm okullarda çeşitli etkinliklerle kutlanan Kızılay Haftası’nda, öğrencilere ve vatandaşlara Kızılaycılık felsefesi ile temel ilkelerinin tanıtımı, gerçekleştirilen çalışmalar, yenilikler ve hedefler anlatılıyor.

Kızılay Haftası sebebi ile Külliye Karabük olarak, KBÜ Kızılay Kulübü Başkanı Ramazan Yüksek ile üniversitemizdeki Kızılay faaliyetlerini konuştuk.

“Başarıları kulüp olarak ‘biz’ ruhu ile çalışmaya borçluyuz”

Kızılay Kulübü hakkında genel itibari ile bilgi veren Yüksek  “Kulübümüz 2012 yılında kuruldu. Yaklaşık beş yıldır üniversite içinde ve dışında faaliyetlerde başarılar gösterdi. Kulübümüz sosyal sorumlulukta ve kan bağışı kampanyalarında öncü olmaktadır. Ve bu başarıları kulüp olarak “biz” ruhu ile çalışmaya borçluyuz” dedi.

“Kan, kaynağı yalnızca insan olan bir sıvıdır”

Amaçlarının öncelikle kan bağışı konusunda öğrenci arkadaşları bilinçlendirmek ve hasta yatağında bir damla kana muhtaç insanlara umut olabilmek olduğunu belirten Yüksek, “İlk amacımız kan bağışıdır. İkinci amacımız ise dışarıda yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım etmektir. Faaliyetlerimize gelirsek kan bağışı kampanyaları, köy okullarına yardım projeleri, ihtiyaç sahiplerine kıyafet yardımı, ilk yardım eğitimleri, huzur evi ziyaretleri vs. yani kısaca sosyal sorumluluk adı altında yapılacak ne varsa kulüp olarak elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Karabük Üniversitesi kan bağışı ve gönüllük konusunda üniversiteler arasında öncüdür”

Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Refik Polat’ın açılışı ile başlanan 2007 ünite kan bağışı kampanyasının Karabük Üniversitesi öğrencileri ve Kızılay Öğrenci Kulübü gönüllüleri sayesinde başarıyla sonuçlandığını ifade eden Yüksek “Geçmişte Üniversite içerisinde büyük kampanyalar yaparak 1453 ünite, 2023 ünite, 2071 ünite ve şimdi de 2007 ünite kan bağışı alarak insanlara umut olduk. Son 2 yılda yaklaşık 10 bin üniteye yakın üniversitemizden kan bağışı aldık diyebilirim. Bu da hem Kızılay Öğrenci Kulübümüzün hem de öğrenci arkadaşlarımızın kan bağışı konusunda ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Ve diğer üniversitelere örnek teşkil ediyor” dedi.

Haber: Mehmet Önder Karakaş

Foto: Mahmut Gümüş

 

Benzer Haberler