KBÜ´den üniversiteler arasında bir ilk daha “UNIKA Sınav Sistemi”

Yükseköğretim Kurulu’nun Dijital Dönüşüm hedefi doğrultusunda Türkiye’de öncü role sahip olmak isteyen Karabük Üniversitesi, çoktan seçmeli sınavlarını UNIKA Sınav Sistemi üzerinden online gerçekleştirmeye başladı.

Dijital çağ olarak nitelendirilen günümüzde yaşanan hızlı teknolojik değişim etkisini tüm alanlarda hissettiriyor. Yükseköğretimde dijital dönüşüm ise Türkiye’nin mevcut öncelikli  hedefleri arasında yer almakta. Bu sürece ayak uydurmak adına dijital dönüşüm kavramının gündeme gelmesiyle Dünyanın en iyi ilk bin üniversitesi arasında yer alan Karabük Üniversitesi de konuyla ilgili öğrencilerin işlerini kolaylaştırma, süreçleri iyileştirme, işleyişin verimliliğini artırma ve çevre ile doğa koruma bilincinin arttırılması amacıyla “UNIKA Sınav Sistemi” ile Dijital Dönüşüm hedefine katkı sağlıyor.

“2019 yılından beri çalışmalarımız sürüyor”

KBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Coşkun, UNIKA Sınav Sistemi ile ilgili açıklama yaparak “Karabük Üniversitesi’nde eğitimde niteliği, kaliteyi arttırmak için Rektörümüz Prof. Dr. Refik Polat Başkanlığında zaman zaman toplantılar yaptık ve araştırmalarımızda yurt dışında çeşitli üniversitelerin sınav merkezleri olduğunu ve bu sınav merkezlerinde sınavları denetimli ya da denetimsiz online olarak yapılabildiğini gördük. 2019 yılının güz döneminde bu konuda çalışmalara başladık. İki pilot fakülte belirledik ve bu fakültelere çeşitli eğitimler verdik. Sınav merkezimizi kurduk, ölçme değerlendirme konusundan uzman eğitimcilerle toplantılar yaptık. Daha sonrasında bununla ilgili videolar hazırladık. Arkadaşlarımızla beraber kataloglarımızı hazırladık ve hazırladığımız soru tiplerine göre eğitimler verip, teorik derslerimiz ağırlıklı olmak üzere öğretim elemanı uygulamalı derslerinde de kendi isteğiyle bu sınav merkezinin sınav yapmasını talep edebileceğini de beyan ettik.” dedi.   

Uygulamanın ilk örneği KBÜ’de

“Türkiye’de bulunan üniversiteler incelendiğinde görülecektir ki bu uygulamanın ilk örneği Karabük Üniversitesi’nde. Sınav sistemleriyle ilgili bu tür sınav biçimleriyle ilgili farklı uygulamaları biliyoruz, ama sınavın denetimli olarak yüz yüze bir uygulama üzerinden girilmesi konusunda ve öğrenciye farklı seçenekler sunarak  Türkiye’de uygulandığı ilk üniversite olduğumuzu söyleyebiliriz. Bunun dışında Bologna’nın da daha sağlıklı yürütülebilmesi için soruları çok rahat denetleyebiliyoruz. Çünkü soruların dağıtımı bunlara uygun olarak yapılmakta. Uygulamış olduğumuz bu sınav sistemiyle tüm öğrencilerimize eşit, sağlıklı bir ortam sunuyoruz. Bunun dışında biz eğitim öğretimde kaliteyi getirmek isterken aynı zamanda; ölçme, değerlendirme sistemimizdeki mutlak değerlendirmeden daha çok, bağıl ölçmeye evrilme ve başka parametreler konulması doğrultusunda çoklu değerlendirmenin yapılması taraftarıyız.” 

“Amacımız daha nitelikli bir değerlendirme ortamı oluşturulması”

KBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Coşkun sözlerinin devamında “Biz burada akademisyenlerimizle, yapmış olduğumuz yönetmelik ve yönergelerle sınav sisteminde %60 final, %40 vize ağırlıklarında yalnız çoktan seçmeli sınavlarla değil; sunu, yazılı sınav ve başka sınavların da yapılabilmesi konusunda farklı uygulamalar yapılabilmesi konusunda da uygulamalar oluşturduğumuzu söyleyebiliriz. Bu anlamda da yine ilk üniversitelerden birisiyiz. Akademisyenlerimiz %60 final etki oranını bizim UNIKA sınav sistemimizle yapmak zorunda değil. %40’a kadar bu etki oranını düşürüp oradan %20 ve yine aynı şekilde vizede oran düşürerek kendisine bir hareket alanı belirleyip burada öğrencilerimizin projeyle, sunularla yazılı farklı sınavlarla da test edilmesini ve dersin çoklu değerlendirmeyle daha nitelikli bir ölçme, değerlendirme ortamının oluşturulmasını amaçlıyoruz. ” dedi.

KBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Coşkunun açıklamasının tamamını izlemek için;

 

Benzer Haberler