KBÜ’lü Akademisyenler Tayland Mahasarakham Üniversitesinde Türk Mutfağını Öğretecek

Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen Tayland Mahasarakham Üniversitesi akademisyen ve öğrencilerinin yer aldığı “1. Joint Workshop on Tourism and Hospitality: Food Culture and Tourism (JWTH2023) Çalıştayı” başladı. Çalıştayda iki üniversite arasında imzalanan akademik iş birliği protokolü çerçevesinde Mahasarakham Üniversitesinde “Türk Mutfağı” dersi müfredata eklenerek öğrencilere Türk Mutfağı daha yakından tanıtılacak.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi tarafından düzenlenen Tayland Mahasarakham Üniversitesi akademisyen ve öğrencilerinin yer aldığı “1. Joint Workshop on Tourism and Hospitality: Food Culture and Tourism (JWTH2023) Çalıştayı” Karabük Üniversitesi Konuk Evi’nde başladı. Çalıştaya Tayland Mahasarakham Üniversitesinden akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Avni Kırmacı, “Tayland Mahasarakham Üniversitesinden gelen misafirlerimizi bugün burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Kurumlarımız arasındaki güçlü dostluk ve iş birliğinin bir göstergesi olan ‘Turizm ve Otelcilik: Yemek Kültürü ve Turizmi (JWTH2023)’ konulu çalıştaya ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Gastronomi ve yemek turizmi, birbirine bağlı dünyamızda kültürel anlayışı ve küresel uyumu besleyen hayati bir rol oynamaktadır. Turizm endüstrisinde geleceğin liderleri olarak ziyaretiniz, Fakültemizle etkileşim kurma ve bu dinamik alanın farklı yönlerini öğrenme fırsatı sunuyor. Karabük Üniversitesinde teoriyi pratik becerilerle birleştiren çok yönlü bir eğitim sunmaktan gurur duyuyoruz. Kendini işine adamış Fakültemiz ve modern tesislerimiz, öğrencilerimizin sektöre iyi hazırlanmalarını sağlar. Bu ziyaret aynı zamanda kurumlarımız arasında kalıcı bağlantılar ve iş birlikleri kurmak için bir fırsat sunmaktadır. Bizi ev sahibi olarak seçtiğiniz için Mahasarakham Üniversitesine içtenlikle teşekkür ederiz. Bu ziyaretin bağlarımızı güçlendirmesi ve her iki kurumumuz için de aydınlık bir gelecek yaratması diliyorum” diye konuştu.

Tayland Mahasarakham Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Pathom Hongsuwan, “Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde burada bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Burada dekan, dekan danışmanı, araştırma ve eğitim kalitesi dekan yardımcısı, akademisyenler, lisans ve lisansüstü öğrenciler ile birlikte bulunuyoruz. Ana amacımız akademik iş birliği çerçevesini belirlemek. Özellikle akademisyen ve öğrenci değişimi yapmak, workshoplar, konferanslar düzenlemek ve iş birliği kurmak. Bugün burada iş birliğinin ilk adımını atmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

TÜRK MUTFAĞI DERSİ MÜFREDATA EKLENDİ

Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Umut Kadir Oğuz, “Bugünkü asıl amacımız aslında Karabük Üniversitesi ve Tayland Mahasarakham Üniversitesi arasında ikili anlaşma yapmaktı. Bu anlaşmanın farkı, uygulamaya yönelik olması. Mahasarakham Üniversitesinde Karabük Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü olarak ‘Türk Mutfağı’ dersi açtık. Onlar müfredatlarına ‘Türk Mutfağı’ derslerini koydular ve bizim hocalarımız oraya gidip bunun eğitimini vermeyi amaçlıyorlar. Oradaki hocalara bunu öğretecekler ve orada Türk mutfağı dersi altında öğrenciler ‘Türk Mutfağı’ dersi alacaklar, Türk yemeklerini öğrenecekler ve bu kapsamda ikili anlaşma imzalamayı düşündük. Bunun için burada iki günlük bir program hazırladık. İlk gün imza aşaması olacak ve şehrin gezisi olacak, ikinci günündeyse workshop olacak. Buraya gelen öğrencilere mutfakta günübirlik Türk yemeği eğitimi verilecek, sabah birlikte yemek yapılacak ve daha sonra da Tayland tatlısı yapılacak. Bu kapsamda hem böyle bir pratik yapmış olacağız. Asıl amacımız da ilerleyen zamanlarda bu ikili anlaşmayı ilerletip hem öğrencilerin değişimi hem de akademisyenlerin değişimini gerçekleştirmek. Bu kapsamda böyle bir ikili anlaşma yapılmıştır” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Avni Kırmacı, Tayland Mahasarakham Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Pathom Hongsuwan ile iş birliği protokolü imzaladı.

Çalıştay 2 Haziran’da sona erecek.

Editör: Arş. Gör. Fatma Sena YAMAN / Haber: Yasin ALDEMİR / Fotoğraf: Mahmut GÜMÜŞ / Kamera: Mehmet Furkan KARABULUT

Kurumsal İletişim Merkezi Koordinatörlüğü  (KİMER)

Benzer Haberler