KBÜ’lü girişimci adaylarına “Nereden Başlasam” adlı eğitim verildi

Karabük Üniversitesinde girişimci adaylara yönelik “Nereden Başlasam” konulu proje kapsamında eğitim verildi.

Karabük Genç Girişimler Kurulu, Karabük Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Serbest Muhasebeciler ve Mali İşler Odası Başkanlığı, Karabük Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası, Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde “Nereden Başlasam” konulu etkinlik düzenlendi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda bu yıl ikincisi düzenlenen etkinliğe İŞKUR İl Müdürü Coşkun Güven, KOSGEB İl Müdürü Serhat Saygın,  Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüsnü Salih Yılmaz ve Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Dış İşler Müdürü Murat Karakabak konuşmacı olarak katıldı.

‘Nereden Başlasam’ konulu etkinlikte genç girişimci adaylarına rehber olmak, ışık tutmak, yeni iş fikirlerini hayata geçirmek, başarılı işletmelerin kurulmasına destek verilmesi ve kamu kurum ve kuruluşlarından yararlanması amaçlandı.

‘Nerden Başlasam’ diyenler için

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Dış İşler Müdürü Murat Karakabak ‘Girişimcilik’ için iyi bir fikrin öneminden söz ederek, ‘ nereden başlasam’ diye düşünen genç girişimciler için izlenecek yolları şu sözlerle aktardı:

“KOSGEB bizim için ilk adımımızdır. Resmiyete işi dökmeden önce KOSGEB’e uğrayarak sınıf içi eğitim de olsa online eğitim de olsa mutlaka bir eğitim almalısınız.  Hemen ardından bir muhasebeci ile çalışmamız gerekiyor.  Çünkü pazarda ve sahada bu işi tecrübe etmiş kişilerin fikri bizim için önemli.  Ardından bir kontrat yapmamız lazım veya iş yeri size ait olacaksa tapunuz ile resmi başvurulara başlamanız lazım. Bizim için üç doğru vardı. Doğru zaman, doğru yer, doğru iş bizim için çok önemli. Ardından bir odaya kayıt olmak zorundasınız. Noter işlemlerimiz, imza beyannamelerimiz olacak örneğin Esnaf ve Sanatkarlar Odası aynı zamanda imza beyannamelerini sizlere verebiliyor. Daha sonra SGK, İŞKUR gibi kurumlar sizlere personel teşviklerinde destek sağlayacaktır. “

KOSGEB süreci nasıl işler

Karabük KOSGEB İl Müdürü Serhat Saygın genç girişimcilerine yol gösterebilmek ve kamu kurumlarına davet edebilmek için bu etkinliğe katıldığını dile getirerek KOSGEB’ de sürecin nasıl işlediğini şöyle anlattı:

“Girişimcilik eğitiminizi alıyorsunuz işletmenizi kuruyor ve destek başvurusunda bulunuyorsunuz.  İleri girişimcilikte imalat sektörleri, geleneksel girişimcilikte hizmet sektörleri kastediliyor. Hizmet sektörü ile ilgili başvurularımızı kendi müdürlüğümüz bünyesinde değerlendiriyoruz. İmalat sektöründe bir çalışmanız var ise çevre illerden gelen müdür arkadaşlarımızdan bir kurul oluşturulup projelerinizi dinliyoruz. Komisyon sonrasında kabul, ret veya revizyon isteyebiliyoruz. Şahıs işletmesi kurduğunuzda 5 bin lira limitet, anonim şirketi kurduğunuzda 10 bin liraya kadar destek veriyoruz. İki yıl boyunca performansınıza yönelik çalıştıracağınız personel sayısına göre de performans desteği sağlıyoruz.”

‘Niteliksiz’ sorunu kurslarla çözülüyor

Karabük İŞKUR İl Müdürü Coşkun Güven,  İŞKUR’un işveren ile iş arayan arasında köprü görevi gördüğünü ifade ederek şunları söyledi:

“İşveren odaklı politikalar ile işverenlerin aradıkları nitelikli iş gücünün temini, işsizlik sigortası fonunun yönetimi, etkin aktif ve pasif iş gücü piyasası programları, sürdürülebilir istihdam politikaları, istihdam teşvikleri, endüstriyel ilişkiler, etkin iş ve meslek danışmanlığı hizmetleri gibi görev tanımımız mevcut. Kurumumuz niteliksiz sorununu çözebilmek için bazı faaliyetler uyguluyor. Mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim programları, girişimcilik eğitim programları, toplum yararına programlar, engelli hükümlü ve eski hükümlülere yönelik mesleki eğitim programları uyguluyoruz.”

Haber: Esra Çimen, Fotoğraf: Melike Nur Alperoğlu

Benzer Haberler