KBÜ’lü uluslararası öğrenciler, lise öğrencileri ile bir araya geldi

Karabük Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kariyer Geliştirme Ofisi tarafından düzenlenen “Dünyayı Tanıyorum (Uluslararası Öğrenciler Liselilerle Buluşuyor)” adlı proje kapsamında KBÜ’nün uluslararası öğrencileri, MY Kolejini ziyaret ederek lise öğrencileri ile bir araya geldi.

Karabük Üniversitesi ile Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan “Dünyayı Tanıyorum (Uluslararası Öğrenciler Liselilerle Buluşuyor)” adlı protokol kapsamında KBÜ’lü uluslararası öğrenciler Karabük’teki okulları ziyaret etmeye devam ediyor. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrenciler, öğrenimleri süresince yaşadıkları şehir ve üniversiteyle olan deneyimlerini ve Karabük Üniversitesini neden tercih ettiklerini MY Koleji öğrencileri ile paylaştı.

Programın açılışında konuşan Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Bünyamin Gün, Karabük Üniversitesinde 90 farklı ülkeden 8 binin üzerinde uluslararası öğrencinin öğrenim gördüğünü belirterek “Dünyayı Tanıyorum (Uluslararası Öğrenciler Liselilerle Buluşuyor)” adlı proje kapsamında uluslararası öğrencilerin Karabük’te yaşadıkları deneyimleri, lise öğrencileri ile paylaşacaklarını aktardı.

Programda konuşan MY Kolej Genel Müdürü Rafet Çelen ise programın düzenlenmesinden dolayı memnuniyetini belirterek kültürlerin birbirini tanıması açısından güzel bir etkinlik olduğunun altını çizdi.

Açılış konuşmaların ardından Karabük Üniversitesinde okuyan Kırgızistanlı Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Malika Çorabekova, Kazakistanlı İşletme Bölümü öğrencisi Dina Tairat, Özbekistanlı Sağlık Bilimler Fakültesi öğrencisi Maizar Beşatova ve Çadlı Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Abdulsukur Omar, Türkiye’ye nasıl geldiklerini ve burada neler yaşadıklarıyla ilgili deneyimlerini lise öğrencileriyle paylaştılar. Uluslararası öğrenciler konuşmalarında Karabük halkının misafirperverliğine dikkat çekerek Karabük’te yaşamaktan dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler. Programda uluslararası öğrenciler, MY Koleji öğrencilerinin merak ettikleri soruları da cevaplandırdı.

Karabük Üniversitesi ile Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan “Dünyayı Tanıyorum (Uluslararası Öğrenciler Liselilerle Buluşuyor)” adlı protokol kapsamında Karabük’e gelen uluslararası öğrencilerin Türk kültürüne ve Karabük iline uyum sürecine katkıda bulunmak ve liselerde eğitim gören öğrencilerin ise farklı kültürlerle tanışmalarını sağlamak hedefleniyor.

 

Benzer Haberler